Στον τελικό και η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 17/4/2019 - 20:05

Ολοκληρώθηκε και ο δεύτερος ημιτελικός του κυπέλλου με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό με το αποτέλεσμα να μένει στο 0-0 κόντρα στον Απόλωνα.

Η ομάδα του Κέρκεζ κατάφερε να υπερασπιστεί το 2-1 του πρώτου αγώνα και έτσι πήρε την πρόκριση.

Τελευταία χρονιά που πήγε τελικό η ΑΕΛ, ήταν το 2015 όπου αντιμετώπισε και πάλι τον ΑΠΟΕΛ. Αυτή θα είναι η 18η παρουσία της σε τελικό.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο τέταρτο λεπτό καλό σουτ του Μάρκοβιτς, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Βοζίνια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το πρώτο σουτ της ΑΕΛ, από τον Γκαστανιάγα έξω από την περιοχή, ο Βάλε μάζεψε εύκολα.

Στο 24ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Αντρέ και πέρασε έξω.

Νέο καλό σουτ του Μάρκοβιτς στο 43ο λεπτό, του είπε όχι και πάλι ο Βοζίνια, διώχνοντας δύσκολα πλάγια τη μπάλα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τα νεύρα και η ένταση ήταν περισσότερα από τις ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Ρυθμός στην αναμέτρηση δεν υπήρχε καθώς οι διακοπές ήταν πάρα πολλές.

Ο Σκέμπρι στο 84ο λεπτό έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Βοζίνια ήταν και πάλι στο σωστό σημείο και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ έχασε δοκάρι με τον Αντρέα Μακρή ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Νιλς αστόχησε από κοντά.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντόσα, Α. Τεξέιρα, Γκαστανάγια, Αβραάμ, Ζντραβφκόφσκι (Φιντέλις 90'), Ντα Σίλβα(Αντάμοβιτς 71’), Μακρής, Γκοντάλ, Χουράδο (Σχρανζ 78’), Ν. Τεϊσέιρα

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Μπρου, Φοπαλά, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Ουεντραόγκο, Ζοάο Πέδρο, Καραγιόλ(Σκέμπρι 60’), Στυλιανού (Βασιλείου 32’), Γιούστε, Σαρδινέρο(Ψύχας 67’)