«Στοπ» της Μπέτις στη Ρεάλ Μαδρίτης

Άξια της μοίρας της η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Μπέτις στο «Μπερναμπέου» και δεν επωφελήθηκε όπως έπρεπε από την ήττα της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Λεβάντε.

Μέτρια εμφάνιση για την ομάδα του Ζιντάν, που δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην τελική ενέργεια και βρήκε μπροστά της τον ανίκητο Ρόμπλες.

Παρ’ όλα αυτά, η «βασίλισσα» συγκατοικεί με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι Ανδαλουσιανοί έφυγαν με θετικό αποτέλεσμα από το ίδιο γήπεδο για τρίτη σερί σεζόν χωρίς να δεχθούν γκολ μάλιστα!

Οι «μερένγκες» ξεκίνησαν δυνατά και επέβαλαν το ρυθμό τους. Στο 7', ο Μπενζεμά δοκίμασε τον Ρόμπλες, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αζάρ βρήκε δίχτυα, μόνο που το τέρμα του ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR. Από ‘κει και πέρα, οι Ανδαλουσιανοί «πάγωσαν» το ρυθμό, ενώ έγιναν και απειλητικοί στο 21’ με τον Φεκίρ.

Στο 33’ ο Γουαρδάδο είδε τον Κουρτουά εκτός εστίας και προσπάθησε να τον κρεμάσει, ωστόσο δεν σημάδεψε σωστά. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ράμος «δοκίμασε» τον Ρόμπλες, ο οποίος όμως του είπε «όχι».

Η Μπέτις απείλησε στο 45', με μακρινό σουτ του Λορέν, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες δίχως τέρματα.

Και στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ ήταν αρκετά φλύαρη και δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε κάτι θετικό την εδαφική υπεροχή της. Η σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 64’, με τον Μεντί να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ρόμπλες, όμως ο Γάλλος μπακ πλάσαρε πολύ άστοχα.

Στο 81’, οι «μερένγκες» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Φεντάλ στην περιοχή της Μπέτις, αλλά με τη χρήση του VAR δεν καταλογίστηκε η παράβαση. Ένα λεπτό αργότερα, ο Φεκίρ απείλησε τον Κουρτουά σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Στο φινάλε, οι παίκτες του Ζιντάν αύξησαν την πίεσή τους και είχαν δύο κλασικές φάσεις, με τον Βινίσιους στο 90’ και τον Καρβαχάλ στο 93’, με τους Ανδαλουσιανούς να βγαίνουν αλώβητοι και να διατηρούν το 0-0.

Στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής, Σεβίλλη και Ατλέτικο Μαδρίτης έμειναν στο 1-1 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», με αποτέλεσμα να χάσουν την ευκαιρία να προσπεράσουν την Μπαρσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας. Μοιραίος για τους «ροχιμπλάνκος» ο Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι στο 71’.

Πιο δυνατά μπήκε στο ματς η Ατλέτικο, πιέζοντας για το γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε μέχρι το πρώτο 20λεπτο. Εκεί, η Σεβίλλη άρχισε να ανεβαίνει, με τον Όμπλακ να τη… νιώθει και τελικά τον Φράνκο Βάθκεθ να ανοίγει το σκορ στο 27’, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπανέγα. Στη συνέχεια, οι «ροχιμπλάνκος» προσπάθησαν να απαντήσουν, ωστόσο ο Βάτσλικ κρατούσε πίσω και έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 1-0.

Το ίδιο πιεστική μπήκε η Ατλέτικο και στο δεύτερο μέρος, με τον Ντιέγκο Κόστα να σκοράρει στο 54’, αλλά το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ μέσω του VAR. Ωστόσο, οι παίκτες του Σιμεόνε συνέχισαν το ίδιο δυνατά, με τον Μοράτα αυτή τη φορά να τους λύνει τα… χέρια, ισοφαρίζοντας (1-1), στο 60’.

Οι «ροχιμπλάνκος» επέμεναν με τον Κόκε να κερδίζει πέναλτι, αλλά τον Βάτσλικ να απομακρύνει την εκτέλεση του Ντιέγκο Κόστα, στο 71’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές εκατέρωθεν, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι τη λήξη.