Στους τελικούς της Δύσης οι Γουόριορς

Σάββατο, 11/5/2019 - 09:14

Οι Γουόριορς είναι η δεύτερη ομάδα, μετά τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που προκρίνεται στα ημιτελικά του φετινού NBA και η πρώτη που έφτασε στους τελικούς της Δύσης.

Οι πρωταθλητές «μίλησαν» την κατάλληλη στιγμή, με πρωταγωνιστή τον Στεφ Κάρι που με δύο σημαντικά τρίποντα στα τελευταία της αναμέτρησης, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και κατάφερε να φύγει με τη νίκη (113-118) από το Χιούστον, κάνοντας το 4-2 στη σειρά.

Ο ηγέτης του Γκόλντεν Στέιτ (που έπαιξε χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ) είχε μείνει στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, με 0/5 σουτ και 3 φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος κατάφερε να πετύχει 33 πόντους και να είναι ο MVP της αναμέτρησης. Στο πλευρό του στάθηκε ο Κλέι Τόμπσον με 27 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο Άντρε Ιγκουοντάλα (17 πόντοι, 5 κλεψίματα).

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Τζέιμς Χάρντεν με 35 πόντους και ο Κρις Πολ με 27 πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν τον αποκλεισμό από τους Γουόριορς για 4η σεχόμενη χρονιά στα πλέι οφ του NBA.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 57-57, 87-82, 113-118