«Στραβοπάτησε» η Μπάγερν, νίκησε η Ντόρτμουντ και η στέψη πήρε... παράταση

Η Μπάγερν Μονάχου έμεινε στο 0-0 με τη Λειψία, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε 3-2 τη Φορτούνα και η στέψη στη Bundesliga μεταφέρεται για την 34η και τελευταία αγωνιστική

Δεν κατάφερε να κερδίσει η Μπάγερν μέσα στη Λειψία, με το 0-0 απέναντι στην τοπική ομάδα να… αναβάλει την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος από μέρους της για το επόμενο Σάββατο. Εκεί όπου η ομάδα του Μονάχου θέλει τουλάχιστον ένα βαθμό, εντός έδρας κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, για να πανηγυρίσει την έβδομη διαδοχική «σαλατιέρα»!

Οι Βαυαροί ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, με εξαίρεση το διάστημα 10’-25’, όπου οι «ταύροι» είχαν τις καλύτερες της στιγμές αλλά δεν σκόραρε με τους Βέρνερ και Πούλσεν. Ενώ ο Γκνάμπρι έφτασε δύο φορές κοντά στο 0-1 αλλά σε αμφότερες τις περιπτώσεις νικήθηκε από τον Γκουλάτσι…

Στην επανάληψη, ένα λάθος διώξιμο του Κονατέ έδωσε την ευκαιρία στον Γκορέτσκα να σκοράρει με… αεροπλανικό σουτ από το ύψος του πέναλτι, στο 50ο λεπτό. Με το γκολ του Γερμανού μέσου να ακυρώνεται ωστόσο με τη χρήση του VAR, για -τουλάχιστον οριακό- οφσάιντ του Λεβαντόφσκι.

Έστω και με… μπόλικο άγχος, η Ντόρμουντ επικράτησε με 3-2 της Φορτούνα Ντίσελντορφ, μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή στους δύο πόντους και πλέον θέλει νίκη και την τελευταία αγωνιστική, εκτός έδρας απέναντι στη Γκλάντμπαχ σε συνδυασμό με ήττα της Μπάγερν για να τερματίσει αυτή στην πρώτη θέση.

Η Μπορούσια προηγήθηκε με τον καλύτερο της παίκτη, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ο Γκερέιρο έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντιλέινι έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Πούλισικ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Ρένζινγκ, σκοράροντας για δεύτερο σερί ματς στη Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι… πάγωσαν το «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ» με τον Χιτς -που αντικατέστησε τον Μπίρκι στα γκολπόστ της Ντόρτμουντ- να κάνει την γκέλα και τον Φινκ να ισοφαρίζει με κεφαλιά, στο 47’! Η χαρά της Φορτούνα και της… Μπάγερν κράτησε έξι λεπτά, με τον Ντιλέινι να ξαναδίνει στους Βεστφαλούς το προβάδισμα, ενώ λίγο έλειψε ο Χιτς να αποβεί… μοιραίος. Καθώς ο Γερμανός γκολκίπερ έκανε πέναλτι στον Λουκεμπάκιο στο 57ο λεπτό, αλλά το «θύμα» αστόχησε στην εκτέλεση, δύο λεπτά μετά. Η Φορτούνα έμεινε με δέκα στα τελευταία λεπτά, με τον Μπότζεκ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 82’ και τον Γκέτσε να κάνει στο 92’ το 3-2 για τη Μπορούσια. Προτού ο Καβνάτσκι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.