Συμβιβασμός για Ομόνοια και Απόλλωνα στη... φιέστα της πρωταθλήτριας (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/5/2021 - 19:52

Ισοπαλία στη... φιέστα!

Ομόνοια και Απόλλωνας έμειναν στο 1-1 στο ΓΣΠ, για την τελευταία αγωνιστική των play-off, παίρνοντας από ένα βαθμό.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, παρά μόνο για τη φιέστα της πρωταθλήτριας, οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα γκολ και πήραν από ένα πόντο.

Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Κακουλλή (62') και οι «γαλάζιοι» έφεραν το ματς στα ίσα με πέναλτι του Ματέϊ (85').

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν για τις δύο ομάδες, με την Ομόνοια πρωταθλήτρια και τον Απόλλωνα να μένει στη 2η θέση.

Στο 25' η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Πίττα να γυρίζει στην περιοχή, ο Μπένσοπ δεν μπόρεσε σε πρώτο χρόνο, ο Φιλιώτης σε δεύτερο έκανε την προβολή από κοντά και ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Τιάγκο έδωσε κάθετη στην περιοχή για τον Τσέποβιτς, αυτός έκανε το πλασέ και ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε.

0

Στο 34ο λεπτό, ο Πίττας έδωσε αριστερά για τον Γκεριέρ, ο οποίος έπιασε ένα άστοχο σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Γκεριέρ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Φαμπιάνο απέκρουσε με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει σε κόρνερ.

Στο 46' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Μπίσεσβαρ να δοκιμάζει το πλασέ εκτός περιοχής και τον Φαμπιάνο να αποκρούει.

Έξι λεπτά μετά, ο Μπένσοπ βρέθηκε μόνος και σκόραρε απέναντι στον Φαμπιάνο, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 58ο λεπτό, ο Ντένιτς έδωσε κάθετη στον Μπένσοπ, αυτός δοκίμασε το σουτ από πλάγια αριστερά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντούρις από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Κακουλλή, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

1

Στο 65' οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» και δεύτερο γκολ, με τον Τζιωνή να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 83ο λεπτό ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι, για χέρι του Χούμποτσαν το οποίο υποδείχθηκε με τη χρήση του VAR. Στην εκτέλεση ήταν ο Ματέι που ήταν εύστοχος και έκανε το 1-1 στο 85'.

2

Τρία λεπτά αργότερα, ο Τζιωνής με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και έδωσε για τον Ντούρις, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου (47′ Μαυρίας, 71′ Κούσουλος), Λανγκ, Λούφτνερ (53′ Χούμποτσαν), Λέτσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Παπουλής (47′ Κακουλλής), Τζιωνής, Τιάγκο, Τσέποβιτς (47′ Ντούρις).

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Κυριάκου, Κατελάρης, Γκεριέρ, Σακέτι, Ντένιτς, Μπίσεσβαρ, Φιλιώτης (69′ Γιαννιώτας), Πίττας, Μπένσοπ (69′ Νταμπό).