Συνέχισε νικηφόρα η Ρεάλ

ΜΠΕΝΖΕΜΑ

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εύκολα με 2-0 της Εσπανιόλ που ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Η Ρεάλ ήθελε ένα γρήγορο γκολ για να κάνει το ματς με την Εσπανιόλ ακόμα πιο εύκολο. Για τον λόγο αυτό οι παίκτες του Ζιντάν μπήκαν δυνατά και δημιούργησε 2-3 καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Μετά το 15λεπτο η Εσπανιόλ ισορρόπησε και είχε την δική της καλή στιγμή με τον Γκρανέρο στο 27'. Μεά το ημίωρο οι Μαδριλένοι ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους αλλά έπεσαν πάνω στον Ντιέγκο Λόπες. Τελικά η λύση ήρθε στο 38' από τον Βαράν ο οποίος δεν αστόχησε από κοντά.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε. Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο αλλά δεν τελείωνε το ματς, αφού ο Μπενζεμά στο 53' αστόχησε σε τετ α τετ. Ο Γάλλος επιθετικός παραλίγο να γίνει μοιραίος αφού θα μπορούσε στο 70' να κλειδώσει το ματς αλλά το σουτ του από ευνοϊκή θέση κατέληξε μόλις άουτ. Η Εσπανιόλ από την πλευρά της δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει και το μόνο που είχε να αντιπαρατάξει ήταν ένα σουτ του Ρόκα που μπλόκαρε εύκολα ο Κουρτουά.

Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε στο 79' όταν ο Μπενζεμά εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Βαλβέρδε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντιέγκο Λόπες. Τρία λεπτά αργότερα η Ρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μεντί χωρίς αυτό να επηρεάσει την Βασίλισσα η οποία έκανε εύκολη διαχείριση του σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Βαλβέρδε, Κασεμίρο, Κρόος (71' Μόντριτς), Ροντρίγκο (85' Μπραίμ), Βινίσιους (85' Μιλιτάο), Μπενζεμά

Εσπανιόλ: Ντιέγκο Λόπες, Νταβίντ Λόπες, Μπερνάρδο, Καλέρο, Ρόκα, Βιλά, Νταρντέρ, Γκρανέρο, Γκόμες, Γου Λέι (65' Καμπουθάνο), Καλέρι (83' Μελένδο)