Συνεχίζουν... αγκαζέ Μπάγερν και Ντόρτμουντ

Σάββατο, 31/10/2020 - 19:17

Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ συνέχισαν με νίκες, επικρατώντας 2-1 επί της Κολωνίας (του βασικού Λημνιού) και 2-0 επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ αντίστοιχα.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι παρατάχθηκαν με έξι αλλαγές, έκαναν τη μισή δουλειά και παραπάνω στο πρώτο μέρος, ενώ η Μπορούσια στο δεύτερο, επικρατώντας 2-1 της Κολωνίας οι μεν, ενώ 2-0 της Μπίλεφελντ οι δε.

Με αποτέλεσμα να φτάσουν τους 15 βαθμούς, συγκατοικώντας, πλέον στην κορυφή, με ένα παιχνίδι λιγότερο από τη Λειψία που παίζει στις 19:30 στην έδρα της Γκλάντμπαχ.

Η ομάδα του Φλικ έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη πριν την ανάπαυλα. Η αρχή έγινε στο 13’ με τον Μίλερ να ευστοχεί σε πέναλτι κόντρα στο Χορν. Λίγο πριν ο Βολφ έκανε χέρι (μέσα στην περιοχή προφανώς) σε προσπάθεια του Γκνάμπρι, που πέτυχε το δεύτερο γκολ.

Σε μια από τις γνωστές του κούρσες, μπήκε από τα δεξιά, δεν κατάφερε να τον κόψει κανένας αντίπαλος και με ωραίο πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Το παιχνίδι «έσβησε» ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο και άναψε κάπως προς το τέλος. Ο Ντρέξλερ μείωσε σε 2-1 στο 82’, αλλά η Μπάγερν έφυγε αλώβητη από την έδρα της.

Η Ντόρτμουντ από την άλλη, καθάρισε στο δεύτερο μέρος, με τον Χούμελς να κάνει του κεφαλιού του. Στο 53’ σκόραρε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά του Μενιέ, ενώ στο 71’ βρέθηκε σε θέση σέντερ φορ σε κανονική ροή. Με νέα κεφαλιά, στη σέντρα του Ρόις αυτήν τη φορά, έγραψε το 2-0. Με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε κόντρα στην παράδοση, αφού μετρούσαν μόλις δύο νίκες σε 17 ματς έως τώρα.

Οπότε, το ντέρμπι του επόμενου Σαββάτου θα γίνει στα… ίσα, λόγω της ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Η Άουγκσμπουργκ βρέθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, με το 3-1 επί της Μάιντς, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Χαλν να ηγείται, αφού σκόραρε δις σε αυτό το διάστημα.

Δεν… έλυσαν τις διαφορές τους Βέρντερ Βρέμης και Άιντραχτ Φρανκφούρτης που έμειναν στο 1-1, με τα τέρματα των Σίλβα και Σάρτζεντ.