Τα χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ, όμως είχε Ζαχίντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/12/2017 - 20:53

Ο ΑΠΟΕΛ με ανατροπη επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπριτσίτο στο 59΄, όμως ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με αυτόγκολ του Νταμάχου στο 70΄ και γκολ του καλύτερου παίκτη στον σημερινό αγώνα Ζαχίντ.

Α΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ όπως ήταν αναμενόμενο μπήκε στον αγώνα με στόχο να επιβάλει το παιχνίδι του και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.

Παρόλα αυτά οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία θα έρθει στο 10΄ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Πόλιανετς όμως να σουτάρει άστοχα. Στο 14΄ο Αλωνεύτης θα κάνει την ατομική ενέργεια όμως το σουτ του κατέληξε στα χέρια του Βεσελόφσκι.

Η επόμενη υποψία φάσης θα έρθει στο 25΄ η προβολή όμως του Μερκή θα στείλει την μπάλα πάνω πάνω από τα δοκάρια.

Στο 45΄ ο Μπερτόλιο έκανε το σουτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλωνεύτη, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε έξω.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έψαξαν με περισσότερη ένταση το γκολ.

Β΄ ημίχρονο:

Ο Γιώργος Δώνης βλέποντας την μέτρια εικόνα της ομάδας του στο πρώτο μέρος, με την επανέναρξη έβαλε στον Σάλαϊ στην θέση του Μπερτόλιο.

Παρόλα αυτά οι πρωταθλητές συνέχισαν να παρουσιάζονται νωθροί χωρίς να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Βεσελόφσκι.

Μάλιστα δεν τους έφτασε η μέτρια μεσοεπιθετική τους επίδοση, στο 59΄ δέχθηκαν την ψυχρολουσία, αφού η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να σκοράρει. Μετά από σέντρα του Κορέια από τα αριστερά ο Μπριτσίτο έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Το γκολ της Νέας Σαλαμίνας σήμανε συναγερμό στις τάξεις του ΑΠΟΕΛ. Θα ακολουθήσουν αρκετές ευκαιρίες για τους πρωταθλητές αρχικά με τον 0ρ στο 61΄ και τον Ποτέ στο 62΄ , ενώ στο 63΄ ο ΑΠΟΕΛ θα ζητήσει πέναλτι σε χέρι του Καρώ. Δυο λεπτά αργότερα ο Ζαχίντ θα χάσει διπλή ευκαιρία αφού τα δυο σουτ που εξαπέλυσε δεν βρήκαν στόχο.

Στο 70΄ ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει τελικώς να ισοφαρίσει, μετά από όμορφο συνδυασμό από τα δεξιά των Σάλαϊ και Ζαχίντ ο τελευταίος έκανε την συρτή μπαλιά προς τον Ποτέ, όμως προτού η μπάλα φτάσει στον Αφρικανό ο Νταμάχου με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Οι πρωταθλητές θα κάνουν την ολική ανατροπή στο 88΄ με τον καλύτερο τους παίκτη (Ζαχίντ). Ο Εμπεσίλιο έδωσε στον Νορβηγό ο οποίος λίγο πιο πάνω από το πέναλτι με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1.

Με το γκολ του Ζαχίντ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει τους τρεις βαθμούς και πλέον ταξιδεύει την ερχόμενη Τετάρτη στην Λάρνακα για να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Ανόρθωση.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεζ, Βούρος (65' Ντε Καμάργκο), Μερκής, Μοράις, Εμπεσίλιο, Μπερτόλιο (46' Σαλάι), Ορ, Ζαχίντ, Αντωνίου (73' Λάγο), Αλωνεύτης, Ποτέ

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καρώ, Κούσουλος, Κορέια, Νταμάχου, Λεμέσιος (81' Γκράσι), Ρέινολντς, Μπριγκίδο (90' Θ. Νικολάου), Σιάθας (74' Μακρίεφ), Πόλιανετς