Τα λιοντάρια «κατασπάραξαν» την Κροατία και πάνε Final-4

Κυριακή, 18/11/2018 - 18:00

Λίγους μόλις μήνες μετά το 2-1 της Κροατίας επί της Αγγλίας στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, οι Άγγλοι πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους Βαλκάνιους καθώς επικράτησαν με το ίδιο σκορ και με τον ίδιο τρόπο (ανατροπή) στο «Γουέμπλεϊ» και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Nations League που τους επιτρέπει να διεκδικήσουν το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για την τελική φάση του Euro 2020.

Αντίθετα, η φιναλίστ του Μουντιάλ της Ρωσίας υποβιβάστηκε στη League B του Νations League αφού έμεινε στην τρίτη θέση στον όμιλο, ενώ η Ισπανία έμεινε στη δεύτερη θέση (θα έπαιρνε εκείνη την πρωτιά αν ερχόταν ισόπαλο το ματς στο «Γουέμπλεϊ»), με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να συγκεντρώνει έναν πόντο λιγότερο έναντι της ομάδας του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Στο 57ο λεπτό μέσα από μία φοβερή ατομική ενέργεια του Κράμαριτς, ο οποίος «χόρεψε» την άμυνα της Αγγλίας μέσα στην περιοχή και μετά από διαδοχικές προσποιήσεις να έκανε το σουτ με το δεξί, για να βρει η μπάλα το πόδι του Ντάιερ και να καταλήξει στα δίχτυα του Πίκφορντ για το 1-0 υπέρ της ομάδας του Ντάλιτς.

Οι Άγγλοι δεν κατέθεσαν πάντως τα όπλα, πίεσαν απελπισμένα για το 1-1 και στο 78ο λεπτό βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ και κεφαλιά, ο Κέιν «τσίμπησε» τη μπάλα προ του Κάλινιτς και ο Λίνγκαρντ την έσπρωξε στα δίχτυα με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή μπροστά σε ανυπεράσπιστη εστία.

Η ολική ανατροπή ήρθε στο εφτά λεπτά αργότερα όταν ο Τσίλγουελ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Κέιν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας για να γράψει το 2-1 με προβολή μέσα από την περιοχή και να στείλει στο Final-4 του Nations League την Αγγλία.