Ταπείνωσαν τους Λέικερς οι Ράπτορς

Κυριακή, 2/8/2020 - 11:45

Ποιοι είναι οι πρωταθλητές υπενθύμισαν οι Ράπτορς επικρατώντας εμφατικά τους Λέικερς με 107-92, μια νίκη που ήταν η ενδέκατη σερί επί του συγκεκριμένου αντιπάλου. Ο Κάιλ Λάουρι είχε 33 πόντους και έκανε ρεκόρ καριέρας με 14 ριμπάουντ, ενώ ο Ανουνόμπι πρόσθεσε 23 και ο Σιάκαμ 15 πόντους για το Τορόντο, που εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση της Ανατολής.

Οι Λέικερς κατέρρευσαν στην τέταρτη περίοδο (35-22) και ολοκλήρωσαν το ματς με season low στα σουτ, 35,4%. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Άντονι Ντέιβις 14 και 6 αντίστοιχα, αλλά μαζί είχαν 9/22 σουτ και συνολικά στα τρίποντα 10/40.

Πάντως παραμένουν πρώτοι στη Δύση, μπροστά από τους Κλίπερς που επιβλήθηκαν 126-103 των Πέλικανς. Ο Πολ Τζορτζ είχε 28 πόντους με 8/11 τρίποντα με τον Κογουάι Λέοναρντ να ακολουθεί με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Μπράντον Γουίλιαμς είχε 14 πόντους για τη Νέα Ορλεάνη, ενώ ο Ζάιον Γουίλιαμσον πήρε πάλι περιορισμένο χρόνο συμμετοχής και σε 14 λεπτά είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι Πέισερς πήραν προβάδισμα για την πέμπτη θέση στην Ανατολή νικώντας τους έκτους Σίξερς με 127-121. Ο Τι Τζέι Γουόρεν ήταν ασταμάτητος κάνοντας ρεκόρ στο bubble και στην καριέρα του με 53 πόντους και 9/12 τρίποντα, ενώ ο Βίκτορ Ολαντίπο που αναίρεσε την απόφασή του να μην παίξει στο Ορλάντο πρόσθεσε άλλους 15. Έτσι πήγε στράφι το μεγάλο ματς του Τζοέλ Εμπίντ, που είχε 41 πόντους, 21 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 τάπες. Ο Τομπάιας Χάρις με 30 και ο Μπεν Σίμονς με 19 πόντους πάλεψαν επίσης, αλλά δεν υπήρχε πλουραλισμός.