Ταπείνωση για Πόρτο, εξάρα και πρωτιά για Μπράγκα

Δευτέρα, 29/8/2022 - 09:30

Η απίστευτα κακή Πόρτο έχασε 1-3 στην έδρα της Ρίο Αβε για την τέταρτη αγωνιστική της πορτογαλικής Primeira Liga και βρέθηκε εκτός της κορυφής της βαθμολογίας, όπου ανέβηκε η Μπράγκα μόνη της, με την Μπενφίκα να έχει ένα ματς λιγότερο, ώστε να βρεθεί αυτή μόνη της στην πρώτη θέση και τους «δράκους» να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν και την ήττα της Σπόρτινγκ από τη Σάβες με 0-2.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη τους νίκη και ξέφυγαν από την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας.

Η Ρίο Αβε έκανε ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε στο 3-0 στα πρώτα 45΄με τέρματα των Γιακούμπου στο 22΄, 43’ και Αμαράλ στο 33’. Οι «δράκοι» συνήλθαν στο δεύτερο ημίχρονο και έχασαν αρχικά πέναλτι με τον Ταρεμί πριν μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Μαρτίνες.

Όλα αυτά τα εκμεταλλεύτηκε η Μπράγκα, η οποία σάρωσε 6-0 στην έδρα της Αρούκα και ανέβηκε στην κορυφή χάρη στα τέρματα των Μπάνζα στο 1’, Ρικάρντο Ορτα στο 4’ και 40’, Βίτορ Ολιβέιρα στο 44’, Αντρέ Κάστρο στο 67΄και Λάινες στο 76’, αφήνοντας τους γηπεδούχους στη μέση της βαθμολογίας.

Πρώτη νίκη για τη Φαμαλικάο, η οποία επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Σάντα Κλάρα, πήρε «ανάσα» και άφησε τους φιλοξενούμενους στην προτελευταία θέση.