Tελικό: Απόλλωνας - Βασιλεία 1-0 (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 30/8/2018 - 21:55

Την πορεία της ΑΕΚ θα ακολουθήσει πανάξια και ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Βασιλείας με 1-0 χάρη σε μια «βολίδα» του Χάμπου Κυριάκου. Ο Απόλλωνας πήρε την πρόκριση με μια πανάξια εμφάνιση και περιμένει πλέον να μάθει τους αντιπάλους του στη φάση των ομίλων του Europa League.

30/08/2018
21:55
90' Tέλος της αναμέτρησης
30/08/2018
21:52
90' Με νύχια και με δόντια κρατάει ο Απόλλωνας
30/08/2018
21:49
90' 5 λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων
30/08/2018
21:42
83' Ροντέο το παιχνίδι

Η μπάλα πηγαίνει συνεχώς πάνω κάτω. Η Βασιλεία ψάχνει την ισοφάριση αφήνοντας πολλούς χώρους στην Λεμεσιανή ομάδα.

30/08/2018
21:37
79' Εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ

Ο Βάλε εκτινάχθηκε στο παραθυράκι της εστίας του και έδιωξε τον κίνδυνο.

30/08/2018
21:36
78' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Περέιρα μπαίνει ο Μάρκοβιτς.

30/08/2018
21:36
78' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Βασιλεία
30/08/2018
21:33
75' Ευκαιρία για την Βασιλεία

Πολύ καλό σουτ από μακρινή απόσταση για τους Ελβετούς όμως ο Βάλε ήταν στο σωστό σημείο και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

30/08/2018
21:31
73' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Δεν τα κατάφερε τελικά ο Ζοάο Πέδρο ο οποίος παραχώρησε την θέση του στον Στυλιανού.

30/08/2018
21:30
72' Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα

Φάουλ ζητάνε οι του Απόλλωνα σε καλό σημείο αλλά ο διαιτητής δείχνει πλάγιο.

30/08/2018
21:25
67' Επανέρχεται κανονικά ο Πέδρο
30/08/2018
21:25
66' Στο έδαφος ο Ζοάο Πέδρο

Στο γήπεδο το ιατρικό επιτελείο της ομάδας της Λεμεσού. Αναμονή για να δούμε αν θα μπορέσει να συνεχίσει ο δεξιός μπακ του Απόλλωνα.

30/08/2018
21:21
63' ΣΧΟΛΙΟ

Μπροστά στο σκορ ο Απόλλωνας όμως χρειάζεται ψυχραιμία και σωστή διαχείριση από τους ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή. Η Βασιλεία όπως είναι αναμενόμενο θα ανέβει ψηλά για να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

30/08/2018
21:20
62' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στην θέση του Σκέμπρι ο Σαρδινέρο.

30/08/2018
21:19
60' Κόρνερ για τον Απόλλωνα

Απευθείας έξω η μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

30/08/2018
21:17
59' Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση ο Ζοάο Πέδρο σημάδεψε τον Σακέττι όμως η κεφαλιά του τελευταίου ήταν άστοχη.

30/08/2018
21:17
58' Κόρνερ για τη Βασιλεία

Φεύγει προσωρινά ο κίνδυνος από τους αμυντικούς του Απόλλωνα.

30/08/2018
21:12
52' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!

Φοβερό σουτ από τον Χάμπο Κυριάκου 30 μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Χάνσεν δεν κατάφερε να αντιδράσει.

30/08/2018
21:08
50' Πρώτη κίτρινη κάρτα

Χρήση της κίτρινης κάρτας έκανε ο διαιτητής για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με παραλήπτη τον Αγιέτι της Βασιλείας.

30/08/2018
21:04
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Έντονες αποδοκιμασίες

Έντονα αποδοκιμάστηκε ο Γάλλος διαιτητής κατά την αποχώρηση του προς τα αποδυτήρια από τους φίλους του Απόλλωνα.

30/08/2018
20:47
Τέλος ημιχρόνου
30/08/2018
20:45
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο
30/08/2018
20:40
40' Κόρνερ για τη Βασιλεία

Ωραία ανταπόκριση από την άμυνα του Απόλλωνα που απομάκρυνε την μπάλα και τον κίνδυνο.

30/08/2018
20:37
38' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Άλλη μια τεράστια ευκαιρία για τους Λεμεσιανούς με τον Φώτη Παπουλή να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της Βασιλείας από το ύψος του πέναλτι.

30/08/2018
20:29
30' ΣΧΟΛΙΟ

Τίποτα ιδιαίτερο μετά τις φάσεις του πρώτου 15λεπτου. Ο Απόλλωνας προσπαθεί να πάρει τις πρωτοβουλίες των κινήσεων αλλά έχει απέναντι του μια καλά διαβασμένη ομάδα.

30/08/2018
20:28
Παιχνίδι κέντρου με αρκετά λάθη για τις δύο ομάδες
30/08/2018
20:14
15' ΣΧΟΛΙΟ

Ο Απόλλωνας έχει μπει δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Η Βασιλεία στέκεται σωστά μέχρι στιγμής στο παιχνίδι και έχει κρατήσει αρκετά σωστά την μπάλα υπερασπιζόμενη το σκορ του πρώτου αγώνα.

30/08/2018
20:13
14' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Σουτ εκτός περιοχής από τον Περέιρα με τον Χάνσεν να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

30/08/2018
20:10
Η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο
30/08/2018
20:01
2' Σουτ για τον Απόλλωνα

Πρώτη επιθετική προσπάθεια με τον Παπουλή να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις εκτός.

30/08/2018
20:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση
30/08/2018
19:48
Διαιτητές

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γάλλος Ρούμπι Μπακέ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντεμπάτ και Πασέλι.