Τεράστια νίκη με ανατροπή για την ΑΕΛ στο τοπικό ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/10/2019 - 20:58

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΛ κόντρα στον Απόλλωνα στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού με 2-1. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 37΄ με γκολ του Καρ εν τούτοις κατάφερε με γκολ του Ιβάν Κάρλος στο 40΄ και του Χουράδο με πέναλτι στο 79΄ να επικρατήσει του Απόλλωνα πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη μετά από τρία χρόνια.

Η ΑΕΛ με την νίκη της αυτή έφτασε στους 11 βαθμούς και στην 2η θέση ενώ από την άλλη πλευρά ο Απόλλωνας δέχθηκε ακόμη μια ήττα μένοντας πολύ νωρίς μακριά από τις προνομιούχες θέσεις.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την ΑΕΛ στο 6΄ με δυνατό σουτ του Αντωνίου το οποίο κατέληξε έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΛ και πάλι απείλησε με απευθείας φάουλ του Γκαζαριάν το οποίο διώχνει με δυσκολία ο Μολ σε κόρνερ.

Στο 17΄ ο Απόλλωνας θα καταφέρει να σκοράρει με τον Καρ όμως το γκολ του θα ακυρωθεί ως οφσάιτ. Πολύ δύσκολη φάση για τον βοηθό διαιτητή.

Αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Στο 28΄ ο Απόλλωνας θα χάσει σπουδαία ευκαιρία με τον Γιαννιώτα ο οποίος βρέθηκε εντός περιοχής από δεξιά έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω. Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ απαντάει με δική της μεγάλη ευκαιρία. Μπαλιά από τον Γκαζαριάν για τον Χουράδο, ο οποίος απέναντι από τον Μολ και από κοντινή απόσταση έκανε το σουτ, αλλά ο Σάλαϊ έβαλε τελευταία στιγμή το πόδι κι απομάκρυνε.

Στο 37΄ ο Απόλλωνας θα καταφέρει να βρει δίκτυα με τον Καρ. Ο Μάρκοβιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε στον Άγγλο άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του Βοζίνια. Το προβάδισμα όμως του Απόλλωνα δεν κράτησε για πολύ αφού η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 41΄. Ο Ιβάν Κάρλος εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα κτύπησε στον Καρ άλλαξε πορεία και αυτή την φορά κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας του.

Β΄ ημίχρονο:

Όπως και στο πρώτο μέρος την πρώτη φάση στον δεύτερο ημίχρονο την είχε η ΑΕΛ στο 54΄. ετά από κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Α. Τεϊσέιρα και πέρασε μόλις έξω. Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας «απάντησε» με δική του μεγάλη ευκαιρία, μετά από σέντρα, Γκακπέ, Καρ και Σαρδινέρο από πολύ κοντά δεν μπόρεσε κάποιος να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Σταδιακά έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και εκεί που έδειχνε πως καμιά ομάδα δεν θα μπορέσει να πετύχει ένα δεύτερο γκολ ο Μολ σε μια αντεπίθεση της ΑΕΛ ανέτρεψε τον Τόρες με τον διαιτητή να δίνει στην εσχάτη των ποινών. Ο Χουράδο εκτέλεσε εύστοχα και έγραψε το 2-1 στο 79΄ για τους «γαλαζοκίτρινους» της Λεμεσού.

Απόλλων: Μολ, Ενσούε, Σάλαϊ, Γιούστε, Αγκίρε, Εμπιντά (46' Σακέτι), Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας (74' Παπουλής), Σαρδινέρο, Γκακπέ (65' Φακούντο), Καρ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Γκοντάλ (87' Ράσο), Γκαζτανάγια, Αντωνίου, Γουήλερ, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Γκαζαριάν, Ιβάν Κάρλος (51' Τόρες), Μαέ (20' Χουράδο)