Τεράστια πρόκριση για την Ισημερινή Γουινέα επί του Μάλι

ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ (AP)

Η Ισημερινή Γουινέα έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Η ομάδα του Εμίλιο Ενσούε (πέρασε ως αλλαγή στο 63'), που έχει το δεύτερο χαμηλότερο μπάτζετ της διοργάνωσης, μετά την πρόκριση από τη φάση των ομίλων - άφησε εκτός την πρωταθλήτρια Αλγερία - πήρε την πρόκριση και για τα προημιτελικά, πετώντας εκτός το Μάλι στη διαδικασία των πέναλτι (6-5 πεν, 0-0 κανονική διάρκεια).

Το Μάλι είχε το πάνω χέρι κατά τη διάρκεια σχεδόν όλης της αναμέτρησης, ελέγχοντας τον ρυθμό και την κατοχή της μπάλας. Στο 8ο λεπτό, ο Κονέ «άγγιξε» το γκολ, με την προσπάθειά του να φεύγει ελάχιστα δίπλα από την εστία. Στο 41', οι τυπικά γηπεδούχοι κέρδισαν κέρδισε πέναλτι, όμως μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του.

Παρόμοιο σκηνικό και στην επανάληψη, με το Μάλι να πιέζει και να ψάχνει το γκολ, σε αντίθεση με την Ισημερινή Γουινέα που αμυνόταν μαζικά. Τελικώς, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και μετά το πέρας του έξτρα μισαώρου στα πέναλτι.

Εκεί, η Ισημερινή Γουινέα αστόχησε στο πρώτο πέναλτι με τον Εμίλιο Ενσούε, με το Μάλι να χάνει με τη σειρά του το 3ο και το 4ο. Ο Γκάνετ είχε την ευκαιρία να χαρίσει νωρίτερα την πρόκριση στη Γουινέα, όμως αστόχησε στην πέμπτη εκτέλεση. Τελικώς, τη λύση έδωσε ο κίπερ Οβόνο που έπιασε το 16 (!) πέναλτι και όγδοο για το Μάλι με τον Σάκο, πανηγυρίζοντας έτσι μια τεράστια στιγμή στην ιστορία του ποδοσφαίρου της χώρας.