Προσπάθησε αλλά έπεσε «μαχόμενη» η Εθνική μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/6/2019 - 23:39

Προσπάθησε αλλά έπεσε μαχόμενη η Εθνική μας στη Γλασκόβη κόντρα στη Σκωτία για τα προκριματικά του EURO 2020. Η Σκωτία κατάφερε να πάρει το τρίποντο με 2-1 χάρη στο πανέμορφο γκολ του Ρόμπερτσον στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης και στο γκολ του Μπουργκ στο 89ο λεπτό. Η ομάδας μας ισοφάρισε προσωρινά στο 87ο λεπτό με τον Κούσουλο.

Πλέον μετά από αυτή την ήττα η Σκωτία ανέβηκε στους έξι βαθμούς και την ερχόμενη Τρίτη αντιμετωπίζει το Βέλγιο εκτός έδρας. Από την άλλη η Εθνική μας έμεινε στους τρεις βαθμούς και την ερχόμενη Τρίτη θα ταξιδέψει στη Ρωσία στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους με τον Φόρεστ στο έκτο λεπτό. Ο Σκωτσέζος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή της εθνικής μας όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο.

Στο 18ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Ο Μιχάλης Ιωάννου τροφοδότησε πολύ όμορφα τον Πιέρο  ο οποίος προσπάθησε να ελευθερωθεί, η μπάλα ανακόπηκε και στρώθηκε στον Μακρή ο οποίος με απευθείας σουτ απείλησε την εστία της Σκωτίας όμως ο Μαρσάλ μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Πολύ καλή στιγμή για την Σκωτία στο 27ο λεπτό. Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ από δύσκολη θέση ο Πάρντο ήταν στη σωστή θέση και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα μας.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπρόφι έπιασε την κεφαλιά αλλά για καλή μας τύχη ήταν άστοχος και η μπάλα πέρασε εκτός.

Καλή στιγμή για την Εθνική μας στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μιχάλης Ιωάννου έδωσε εντός περιοχής στον Πιέρο που με συρτό σουτ ανάγκασε τον Μάρσαλ να τεντωθεί και να διώξει δύσκολα στην γωνία του.

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους στο 48ο λεπτό μετά από σουτ του Ρόμπερτσον εντός περιοχής. Η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια της ομάδας μας χωρίς να ανησυχήσει τον Πάρντο.

Στο 52ο λεπτό η Εθνική μας απείλησε για πρώτη φορά. Ο Λαΐφης πέρασε καταπληκτική μπαλιά πίσω από την άμυνα της Σκωτίας. Ο Σπόλιαριτς εκτός περιοχής έκανε βιαστικά το σουτ χωρίς όμως να απειλήσει τον Μαρσάλ.

Η Σκωτία άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ του Ρόμπερτσον έξω από την περιοχή. Ο άσος της Λίβερπουλ βρέθηκε αμαρκάριστος εκτός περιοχής και βρήκε το χρόνο να… εκτελέσει τον Πάρντο για το 1-0.

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν. Στο 65ο λεπτό ο Μακγκέγκορ εντός περιοχής έπιασε το σουτ όμως ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ με ασταθή παρέμβαση.

Πολύ καλή στιγμή για την Κύπρο στο 77ο λεπτό . Ο Αντρέας Μακρής από μακρινή απόσταση έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ανάγκασε τον Μαρσάλ σε πολύ δύσκολη απόκρουση.

Μοναδική στιγμή για τους Σκωτσέζους στο 78ο λεπτό. Ο Μκλίν βρέθηκε απέναντι στον Πάρντο όμως το πλάσε που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω.

Καλή προϋπόθεση για την Εθνική μας στο 83ο λεπτό. Πίττας και Πιέρος δεν συνεννοήθηκαν καλά με αποτέλεσμα να χαθεί πολύ καλή φάση για την Εθνική μας.

Η Εθνική μας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87ο λεπτό με τον Κούσουλο. Ο αμυντικός της Ομόνοιας βρέθηκε ολομόναχος στην αντίπαλη περιοχή και δεν δυσκολεύτηκε με κοντινή κεφαλιά να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Το προβάδισμα δυστυχώς κράτησε μόλις για δύο λεπτά καθώς ο  Μπουρκ κέρδισε στον αέρα τον Ν.Ιωάννου και στην επαναφορά του δοκαριού με κοντινό πλασέ έδωσε έκανε το 2-1 για τη Σκωτία.

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Μαρσάλ, Οντόνελ, Ρόμπερτσον, Μουλγκρέ, Μκένα, Μκλίν, Φόρεστ, Μκγκίν (Μακντόμινεΐ 79’), Μπρόφι (Μπουργκ 73’), Μακγκρέκορ (Άρμστρονγκ 88’), Φράσερ

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Πάρντο, Ν.Ιώαννου, Κούσουλο, Λαΐφη, Αρτυματά, Σπόλιαριτς (Κωστή 70’), Μαργκάσα, Εφραίμ, Μ.Ιωάννου (Άντονι Γεωργίου 66’), Μακρή (Πίττας 80’, Πιέρος