Αθλητικά

Θέλει να μικρύνει την κανονική περίοδο του ΝΒΑ ο κομισάριός του

ΚΟΜΙΣΑΡΙΟΣ NBA

Παραδοχή ότι τα 82 παιχνίδια της κανονικής περιόδου του ΝΒΑ είναι πάρα πολλά για τους παίκτες από τον κομισάριο του κορυφαίου πρωταθλήματος του κόσμου.

«Το σύστημα διεξαγωγής που έχουμε αυτή τη στιγμή παρουσιάζει μία σεζόν 82 αγώνων και δεν υπάρχει κάτι μαγικό γύρω από αυτό. Μου αρέσουν οι παραδόσεις, αλλά από την άλλη πλευρά το σύστημα είναι 50 ετών», ανέφερε ο Άνταμ Σίλβερ ο οποίος πρόσθεσε... 

«Αυτός είναι ο λόγος που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να κοιτάξω διαφορετικών ειδών συστήματα διεξαγωγής, εναλλακτικά τουρνουά μέσα στη σεζόν για παράδειγμα. Υποθέτοντας ότι οι παίκτες θα παίξουν 82 αγώνες, ίσως θα έπρεπε κάποιοι εξ αυτών να είναι για την κανονική περίοδο και να υπάρξουν δύο άλλα τουρνουά κατά την διάρκεια της χρονιάς». 

Ωστόσο παραδέχθηκε ότι κάτι τέτοιο θα είναι αρκετά δύσκολο για να γίνει αποδεκτό από τον κόσμο.... 

«Ξέρω ότι για τους περισσότερους Αμερικανούς αυτό είναι πολύ ξένο, επειδή δεν έχουν συνηθίσει να έχουν διαφορετικούς στόχους κατά την διάρκεια μιας αγωνιστικής περιόδου. Ωστόσο, αυτό είναι πολύ συνηθισμένο στο διεθνές ποδόσφαιρο. Θα χρειαστεί χρόνος να δημιουργήσουμε νέες παραδόσεις, επειδή αρχικά η αντίδραση θα είναι ότι ουδείς ασχολείται ποιος θα κερδίσει δύο εναλλακτικά τουρνουά. Αυτό που μετράει στο τέλος είναι το πρωτάθλημα. Τα 82 παιχνίδια είναι πάρα πολλά για τους παίκτες. Το δέχομαι αυτό και είναι κάτι που θα συνεχίσουμε να εξετάζουμε», υποστήριξε και κατέληξε... 

«Ίσως θα έπρεπε να δούμε και τα λεπτά των αγώνων. Στο παγκόσμιο μπάσκετ και στο κολεγιακό οι αγώνες παίζονται στα 40 λεπτά. Αυτά είναι πράγματα που κοιτάμε συνεχώς».

Πηγή
sport-fm.gr
Επόμενο άρθρο

Εύκολη pole position του Μπότας και 1-2 για τη Mercedes στην Κίνα

Στον 1.000ό αγώνα της Formula 1 οι Mercedes θα ξεκινήσουν από τις δύο πρώτες θέσεις
13/04/2019 - 10:50

ΣχετικέςΕιδήσεις

Άφησαν τα έδρανα των Δικαστηρίων για αγώνα καλαθόσφαιρας (ΦΩΤΟ)

Δικηγόροι από Ελλάδα και Κύπρο αγωνίστηκαν στο κλειστό γήπεδο Κεραυνού στη Λευκωσία
21/07/2019 - 18:02

Στον Προμηθέα Πατρών ο Μπόγρης

Παραμένει στην Ελλάδα ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού
21/07/2019 - 12:07

Η επική απάντηση του Τζέιμς σε φίλο του Ολυμπιακού στο Τwitter (ΦΩΤΟ)

Τρομερή απάντηση από τον Αμερικανό παίκτη της Αρμάνι
21/07/2019 - 11:56

Η Κύπρος στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας κορασίδων

Σπουδαία διάκριση για το Κυπριακό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα
20/07/2019 - 18:24

Εκτός εθνικής Αμερικής ο Χάρντεν

Άλλη μια ηχηρή απουσία από το ρόστερ θα πρέπει να διαχειριστεί ο Γκρεγκ Πόποβιτς
20/07/2019 - 15:37

Επίσημο: Στην Ούνικς Καζάν ο Μάντζαρης

Ανακοινώθηκε από τη Ρωσική ομάδα ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού
20/07/2019 - 15:14

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Άφησαν τα έδρανα των Δικαστηρίων για αγώνα καλαθόσφαιρας (ΦΩΤΟ)

Δικηγόροι από Ελλάδα και Κύπρο αγωνίστηκαν στο κλειστό γήπεδο Κεραυνού στη Λευκωσία

Τροχαίο ατύχημα με μοτοσικλετιστή στην Αγία Νάπα

Μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο

Κυκλοφοριακό κομφούζιο στον Πρωταρά λόγω... κατσικιών (ΦΩΤΟ)

Κατσίκες μπήκαν σε κυκλικό κόμβο και σταμάτησαν την τροχαίο κυκλοφορία
Ελλάδα

Κυριάκος Μητσοτάκης: Πολύ ανίκανη η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός είπε πως οι πολίτες ψήφισαν με τη λογική και όχι με το συναίσθημα

Εκκενώνεται παραλία στο Πόρτο Ράφτη λόγω επικίνδυνου βράχου

Σοβαρός κίνδυνος να αποκολληθεί και να πέσει πάνω στους λουόμενους

Μαίνονται οι πυρκαγιές στα Μέγαρα και Μαρκόπουλο

Μάχη με τις φλόγες δίνουν πυροσβέστες
Διεθνή

14+1 φωτογραφίες ζώων πριν και μετά την υιοθεσία τους από καταφύγια

Πως μία καλή πράξη δίνει μία δεύτερη ευκαιρία για μία χαρούμενη ζωή

Ο Βρετανός ΥΠΟΙΚ λέει ότι θα παραιτηθεί πριν τον διώξει ο Μπόρις Τζόνσον 

"Είμαι σίγουρος ότι θα με διώξει. Θα παραιτηθώ πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο"

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 21/07/2019 - 18:00ΕΛΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ