«Θύμα» έκπληξης η Γερμανία, νίκες για Ιταλία, Αγγλία και Γαλλία

Τα Σκόπια πέτυχαν την έκπληξη του 10ου ομίλου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς πήραν το «διπλό» απέναντι στη Γερμανία με σκορ 1-2. Έτσι, έφτασαν τους έξι βαθμούς και συγκατοικούν με τη Γερμανία στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν μπροστά στο σκορ. Σε μία αντεπίθεση των Σκοπιανών, ο Μπάρντι τροφοδότησε τον Γκόραν Πάντεφ, ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1.

Η «Μάνσαφτ» μπόρεσε να βρει απάντηση με τον Ιλκάι Γκιουντογκάν να κάνει το 1-1 από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, στο 85ο λεπτό τα Σκόπια πήραν ξανά το προβάδισμα με πλασέ του Ελμάς μέσα από την περιοχή, έπειτα από ασίστ του Αντεμπί.

Η Ισπανία επικράτησε 3-1 του Κοσόβου στη Σεβίλλη για την 3η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και έπιασε την πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας συγκεντρώσει επτά πόντους στον δεύτερο όμιλο, όπου βρίσκεται και η Εθνική Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό. Ο Ζόρντι Άλμπα τροφοδότησε τον Ντάνι Όλμο μέσα στην περιοχή και εκείνος με ωραίο σουτ νίκησε τον Ουνάι Σιμόν γράφοντας το 1-0. Στο 36΄ η Ισπανία έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Τόρες πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά και με ωραίο διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0.

Το Κόσοβο στο 70ο λεπτό μπήκε στο παιχνίδι κάνοντας το 2-1. Ο Ουνάι Σιμόν βγήκε μακριά από την εστία του, έκανε ένα κακό κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Μπεσάρ Χαλίμι να σκοράρει από μακρινή απόσταση. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο Μορένο με το κεφάλι, έπειτα από κόρνερ του Κόκε έγραψε το 3-1.

Το τρία στα τρία έκανε και η Ιταλία, η οποία πήρε τη νίκη με 0-1 απέναντι στη Λιθουανία που παραμένει ουραγός με μηδέν πόντους στον 3ο όμιλο. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η «σκουάντρα ατζούρα» άνοιξε το σκορ. Ο Σένσι με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το γκολ που καθόρισε την πορεία της αναμέτρησης.

Η Γαλλία πήρε τη δεύτερη της νίκη και έφτασε τους επτά βαθμούς στον τέταρτο όμιλο. Οι «τρικολόρ» επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας της Βοσνίας. Το νικητήριο γκολ πέτυχαν στο 60ο λεπτό με κεφαλιά του Γκριεζμάν, έπειτα από σέντρα του Ραμπιό.

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε η Αγγλία, καθώς με δυσκολία επικράτησε 2-1 της Πολωνίας. Ο Χάρι Κέιν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. H Πολωνία έφτασε στην ισοφάριση στο 58ο λεπτό. Ο Στόουνς έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Μίλικ τροφοδότησε τον Γιάκουμπ Μόντερ που έγραψε το 1-1. Εν τέλει η Αγγλία πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Μαγκουάιρ στο 85', με τον Στόουνς να εξιλεώνεται, αφού ήταν εκείνος που έβγαλε την ασίστ.

Τα αποτελέσματα της βραδιάς

α

α

*πηγή φωτογραφίας: AP

«Κόλλησε» απέναντι στη Γεωργία η Ελλάδα

Στο ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην Τούμπα για τα προκριματικά του Μουντιάλ
31/03/2021 - 23:37