Την... πάτησαν οι Σίξερς από τους Τίμπεργουλβς

Κυριακή, 20/11/2022 - 08:55

Μια μέρα μετά τη μεγάλη νίκη επί των Μπακς, οι Σίξερς τα… θαλάσσωσαν και έχασαν με 112-109 στη Φιλαδέλφεια από τους Τίμπεργουλβς. Ο Άντονι Έντουαρντς με 25 και ο ΝτιΆντζελο Ράσελ με 19 πόντους ξεχώρισαν για τη Μινεσότα, που έφτασε τις τρεις σερί νίκες. Τζοέλ Εμπίντ με 32 και Σέικ Μίλτον με 27 πάλεψαν για την ανατροπή από τους γηπεδούχους, που έπαιξαν χωρίς τους τραυματίες Χάρντεν, Μάξι και Χάρις.

Η καταπληκτική πορεία των Τζαζ συνεχίστηκε με νίκη 118-113 στο Πόρτλαντ. Μαλίκ Μπίσλεϊ με 29, Τζόρνταν Κλάρκσον με 28 και Λάουρι Μάρκανεν με 23 πόντους συνέθεσαν μια φοβερή τριάδα για την Γιούτα, που ανέβηκε στο 12-6. Οι Μπλέιζερς πήραν 23 πόντους από τον Άνφερνι Σάιμονς, ενώ ο Ντέμιαν Λίλαρντ ήταν σε πολύ κακό βράδυ με 13 πόντους και 2/14 σουτ.

Οι Χοκς «λύγισαν» 124-122 τους Ράπτορς στην παράταση, με τον Τρέι Γιανγκ να έχει 33 πόντους και 12 ασίστ, αλλά και την τελική πάσα στον Έι Τζέι Γκρίφιν για το καλάθι νίκης στην εκπνοή της παράτασης. Το Τορόντο παρατάχθηκε με μόλις εννιά παίκτες, αφού απουσίαζαν οι Σιάκαμ, ΦανΒλιτ, Τρεντ και Ατσίουα.

Σε ανοδική πορεία οι Κλίπερς, επικράτησαν 119-97 τους Σπερς που συμπλήρωσαν εννιά ήττες στα δέκα τελευταία ματς. Νόρμαν Πάουελ με 26 και Πολ Τζορτζ με 21 πόντους ξεχώρισαν, ενώ ο Κογουάι Λέοναρντ «έγραψε» 11 πόντους και 4 ασίστ σε 22 λεπτά απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Με δύο βολές του Άρον Νέσμιθ στα 9,6’’ πριν το τέλος, οι Πέισερς επιβλήθηκαν 114-113 των Μάτζικ. Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον με 22 πόντους και 14 ασίστ μαζί με τον Μάιλς Τέρνερ που είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ξεχώρισαν για τους νικητές. Ο Φραντς Βάγκνερ είχε 29 πόντους αλλά αστόχησε στην τελευταία επίθεση για το Ορλάντο, που δεν είχε για πέμπτο σερί ματς τον Πάολο Μπανκέρο με πρόβλημα στον αστράγαλο.