Τον... χαβά της η Μπάγερν, παραμένει αήττητη η Φράιμπουργκ

Σάββατο, 23/10/2021 - 18:33

«Κατέβασε στροφές» η Μπάγερν Μονάχου σήμερα (23/10), σε σχέση με τις τελευταίες… επιδόσεις της, αλλά παρόλα αυτά κέρδισε με 4-0 την Χόφενχαϊμ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Βαυαροί είδαν το γκολ του Γκνάμπρι στο 7’ να ακυρώνεται για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης από τον Μουσιάλα, αλλά το δεύτερο «χτύπημα» του στο 16ο λεπτό, με φοβερό συνδυαστικό ποδόσφαιρο και… οκτώ γρήγορες πάσες, ήταν κανονικό και σήμανε το 1-0, μαζί με το έκτο φετινό του τέρμα!

Η Μπάγερν έφτιαξε κι άλλες φάσεις για γκολ, με τον Λεβαντόβσκι να επιβεβαιώνει για μια ακόμα φορά την κλάση του, πετυχαίνοντας ένα (ακόμα) εκπληκτικό τέρμα… Με βολέ από τα 20 μέτρα με το δεξί, πάνω στην κίνηση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης τον Μπάουμαν και διαμόρφωσε στο ημίωρο το 2-0.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά του ματς, για να έρθουν δύο ακόμα τέρματα για λογαριασμό της Μπάγερν, αμφότερα από παίκτες που μπήκαν ως αλλαγή…

Ο Τσούπο Μοτίνγκ έκανε το 3-0 στο 82’, ακολούθησε ένα ακόμα γκολ από τον ερχόμενο από τον πάγκο Τολισό, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ ο Κομάν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 87ο λεπτό, με ωραίο τελείωμα.

Στο… κατόπι της πρωταθλήτριας Γερμανίας παρέμεινε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που πέρασε από το Μπίλεφελντ, νικώντας με 3-1 την τοπική Αρμίνια κι έμεινε δεύτερη, ούσα στο -1.

Οι Βεστφαλοί πήραν την τρίτη διαδοχική τους νίκη στην Bundesliga χάρη σε χτύπημα πέναλτι του Τσαν, λίγο μετά το ημίωρο, ενώ το πανέμορφο σε εκτέλεση τέρμα του Χούμελς πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Οι προτελευταίοι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησαν, με τον Μπέλιγχαμ να «γράφει» με εξίσου πολύ ωραίο γκολ το τελικό 3-0.

Συνεχίζει να… τρελαίνει κόσμο η Φράιμπουργκ, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Βόλφσμπουργκ με 2-0, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, όπου είναι και τρίτη!

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, από τους Λίνχαρτ και Χέλερ, οι φιλοξενούμενοι ανάγκασαν τους «λύκους», που αγνοούν την… χαρά της νίκης από την 4η αγωνιστική, σε εκ νέου βαθμολογική οπισθοχώρηση.

Νίκη με ανατροπή για την Λειψία, η οποία κέρδισε στο γήπεδό της την νεοφώτιστη και ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ με 4-1 και ξαναμπήκε σε… ευρωπαϊκή «τροχιά».

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και πήραν το προβάδισμα σε… νεκρό χρόνο, στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, στην επανάληψη οι «κόκκινοι ταύροι» αποδείχτηκαν μαινόμενοι! Σκόραραν όχι μια, αλλά τέσσερις φορές, τις τρείς μέσα σε διάστημα 19 λεπτών και έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη, που τους δίνει ψυχολογία για τη συνέχεια.