Του έκοψε το σερί... (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 30/3/2019 - 20:56

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι αιωνίων καθώς ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ άνοιξε μόλις στο όγδοο λεπτό ο Καρλάο με την Ομόνοια να ισοφαρίζει στο 58ο λεπτό με τον Ζόρντι Γκόμεθ.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση στο +2 καθώς μπορεί να μην νίκησε αλλά εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Απόλλωνα.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει την ΑΕΛ στη Λεμεσό ενώ η Ομόνοια φιλοξενεί την ΑΕΚ στο ΓΣΠ.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις έκανε το σουτ από την δεξιά πλευρά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μεχίας στο τρίτο λεπτό.

Στο 8ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Καρλάο. Ο Γιάκολις έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Καρλάο να πιάνει τη κεφαλιά ψαράκι, βάζοντας μπροστά τους πρωταθλητές.

α

Πρώτη μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια με τον Μαυρία στο 13ο λεπτό. Ο Ραμίρεζ κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έδωσε την πάσα στον Μαυρία που πλάσαρε τον Ρομό. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του κήπερ του ΑΠΟΕΛ.

Ο Αντζαγκούν βρήκε όμορφα τον Ραμίρεζ στην περιοχή στο 36ο λεπτό με τον φορ της Ομόνοιας από πλεονεκτική θέση να αστοχεί και να χάνει μια κραυγαλέα ευκαιρία για την ομάδα του.

Ο Σόουζα έπιασε δυνατό σουτ εν κίνηση στο 39ο λεπτό με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Μεχίας.

Στο 41ο λεπτό ο Ραμίρεζ προσπάθησε να νικήσει τον Ρομό μέσα από την περιοχή με πλασέ. Ο Βενεζουελάνος τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε την μπάλα σωτήρια και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα για ακόμη μια φορά αντάλλαξαν την μπάλα με όμορφο τρόπο οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ. Τελικός αποδέκτης ο Μπέζιακ όπου έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Μεχίας.

Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη για τον ΑΠΟΕΛ στο 53ο λεπτό. Ο Νατέλ έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 58ο λεπτό η Ομόνοια έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Γκόμεθ. Ο Ισπανός έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε τον Ρόμο για να γράψει το 1-1.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ ένα λεπτό αργότερα. Ο Γιάκολις γύρισε την μπάλα στον Μπέζιακ με τον φορ του ΑΠΟΕΛ να κάνει το πλασέ και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Μεχίας.

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο έξω από την περιοχή του Μεχίας στο 84ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιάκολις ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Ρόμο, Γιάκολις, Βούρος, Καρλάο (Φακινέτι 73'), Μερκής, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (Τάμαρι 57'), Νατέλ (Βιντιγκάλ 87'), Μπέζιακ

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Μανρίκε (Γκαφούρ 90'), Μότα, Σοάρες, Κολοβός (Τζιωνής 70'), Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Βύντρα, Κούσουλος, Μαυρίας (Ματ 80'), Ραμίρεζ

α

Δηλώσεις

Πάολο Τραμετζάνι (ΑΠΟΕΛ): «Οι παίκτες μας έδωσαν το 100% όπως σε κάθε παιχνίδι. Δεν κερδίζεις πρωτάθλημα Μάρτιο ή Απρίλιο και το ξέρουμε αυτό. Τα δώσαμε όλα, είμαστε δύο βαθμούς μπροστά και πρέπει να συνεχίσουμε. Δεν είναι εύκολο και θα αρχίσουμε ξανά την σκληρή δουλειά μέχρι το τέλος. Κάθε σεζόν είναι διαφορετική, δεν είναι νορμάλ να μην κερδίζουμε σπίτι μας, δεν είναι νορμάλ να παίζουμε χωρίς τους οργανωμένους μας. Πέρσι δεν καταφέραμε να κερδίσουμε τον Απόλλωνα, φέτος τον κερδίζουμε.Είμαστε δύο βαθμούς μπροστά από τον Απόλλωνα Είμαστε πολύ δυσαρεστημένοι που δεν κερδίσαμε ειδικά σήμερα, πήραμε ένα βαθμό και ήμαστε πρώτοι, τα δεχόμαστε όλα, αλλά η ευθύνη είναι δική μου. Μην αγγίζετε τους παίκτες μου, η ευθύνη είναι δική μου. Οι παίκτες μου τιμούν την φανέλα και έχουν την κατάλληλη συμπεριφορά, όπως πάντα. Δεν διαβάζω εφημερίδες, αλλά σέβομαι το τι γράφετε. Δεν γνωρίζω τι γνώμη έχετε για μένα».

Γιάννης Αναστασίου (Ομόνοια): «Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να εγκλωβίσουν τον αντίπαλο. Ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του φάση προηγήθηκε. Μετά ελέγχαμε το παιχνίδι, δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες με μια κλασική. Εγώ είπα στα παιδιά να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να μην παρασυρθούμε. Νομίζω στο τέλος κάναμε ότι μπορούσαμε για να βάλει γκολ ο ΑΠΟΕΛ με τις αποφάσεις που παίρναμε. Είχαν δοκάρι και άλλες ευκαιρίες. Εγώ είπα στους παίκτες μου πως δεν είμαι ικανοποιημένος από τον ένα βαθμό. Περιμένω πολλά περισσότερα και μπορούν. Στα δυο παιχνίδια που είμαι εδώ με ΑΠΟΕΛ νομίζω δείξαμε πως μπορούσαμε να κοντράρουμε και να δούμε τον αντίπαλο στα μάτια. Έχουμε πολλές απαιτήσεις από την ομάδα μας. Καλή επιτυχία στο συνάδελφο».

Νατέλ (ΑΠΟΕΛ): «Ξεκινήσαμε καλά και σκοράραμε. Χάσαμε ευκαιρίες, έχασα κι εγώ μια αλλά δεν μπορούμε να αρχίσουμε να χτυπιόμαστε. Πρέπει να συνεχίσουμε με στόχο το πρωτάθλημα».

Για το αν έφταιξαν οι χαμένες ευκαιρίες: «Δεν ξέρω αν είναι οι ευκαιρίες. Κάναμε και εμείς τα δικά μας λάθη. Έχουμε παιχνίδια μπροστά μας και πρέπει να συγκεντρωθούμε σε αυτά».

Για το πού παίζει και για τη νέα σεζόν: «Μπορώ να παίξω και μπροστά αλλά και αριστερά. Με βολεύουν και τα δυο, όπου με θέλει ο προπονητής. Γίνονται συζητήσεις για τη νέα σεζόν αλλά δεν έχουμε κατάληξη ακόμα».

Για τη συνέχεια: «Βασικά θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Ας μην ξεχνάμε πως ήταν ντέρμπι το σημερινό. Θα πρέπει να συνεχίσουμε για το στόχο μας».

Ζόρντι Γκόμεθ (Ομόνοια): «Δεχθήκαμε ένα γκολ γρήγορα στο παιχνίδι, ανεβήκαμε μετά, χάσαμε ευκαιρίες και έπρεπε να ρισκάρουμε για να πάρουμε κάτι και αξίζαμε τον βαθμό στο τέλος, διότι παίξαμε καλό ποδόσφαιρο. Παίζουμε καλά τους τελευταίους μήνες, δείξαμε σήμερα πως μπορούμε να ανταγωνιστούμε τον ΑΠΟΕΛ και ελπίζουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. Ανεβαίνουμε επίπεδο και ελπίζουμε να συνεχίσουμε έτσι. Δεν ξέρω αν θα είμαι εδώ του χρόνου, αλλά προσπαθούμε να είμαστε καλύτεροι. Αν ο σύλλογος με θέλει, εγώ θέλω να παραμείνω».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Δώσαμε συνέχεια στο αρνητικό μας σερί στο ΓΣΠ. Το γρήγορο γκολ δεν μας έδωσε ώθηση και έφερε τα αντίθετα αποτελέσματα. Δεν εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία να ανοίξουμε την διαφορά και ελπίζουμε να μην το πληρώσουμε στο τέλος. Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο, δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι, πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να δούμε τα λάθη μας. Μέσα στο γήπεδο ότι δίνεις παίρνεις, μας δόθηκε σήμερα μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία και δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Για τα αγωνιστικά, αρμόδιος να πει κάτι είναι ο προπονητής, αλλά φαίνεται πως μας ταιριάζουν τα εκτός έδρας παιχνίδια».