Του… κεφαλιού του ο Οσιμέν και το «τρένο» της Νάπολι συνεχίζει

Κυριακή, 17/10/2021 - 21:30

Πάει… τρένο η Νάπολι!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ζορίστηκε απέναντι στην Τορίνο, αλλά το πέμπτο γκολ του Οσιμέν στο πρωτάθλημα ήταν αρκετό για τους «παρτενοπέι» ώστε να πάρουν τη νίκη (1-0) και να συνεχίσουν με το απόλυτο (8/8) στη Serie A.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τέρματα, με τον Ντι Λορέντζο στο 57’ να ανοίγει το σκορ, αλλά να ακυρώνεται για οφσάιντ. Η Νάπολι πίεζε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και η Τορίνο στις αντεπιθέσεις ήταν πολύ καλή και… επικίνδυνη για τους γηπεδούχους.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 81ο λεπτό με τον Οσιμέν και με καταπληκτική κεφαλιά από κοντά που πέτυχε ο 22χρονος επιθετικός. Έτσι η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή στο +2 από τη Μίλαν.