Τραγικά λάθη και... ισοπαλία στο «θέατρο των ονείρων» (αποτελέσματα)

Πέμπτη, 6/12/2018 - 08:11

Χάρη σε απίθανα λάθη των δύο αμυνών Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ ήρθαν ισόπαλες (2-2) στο τεράστιο ντέρμπι του «Ολντ Τράφορντ», σ' ένα αποτέλεσμα που δεν... τρέλανε ούτε τους «Κόκκινους Διάβολους» ούτε τους (καλύτερους) «Κανονιέρηδες».

Η μία ήθελε να σηκώσει, επιτέλους, κεφάλι μετά από 3 αγωνιστικές κατά τις οποίες μετρούσε μία ήττα και δύο ισοπαλίες. Η άλλη να εκμεταλλευτεί το καλό της αγωνιστικό μομέντουμ και να προσπεράσει την Τσέλσι που γνώρισε, λίγο νωρίτερα, απροσδόκητη ήττα. Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ τέθηκαν αντιμέτωπες σήμερα στο «Ολντ Τράφορντ» (για πρώτη φορά μετά από 32 χρόνια χωρίς Φέργκιουσον ή Βενγκέρ σε κάποιον πάγκο) κι επιθυμούσαν διακαώς και οι δύο το... ροζ φύλλο, όμως υπολόγιζαν χωρίς τις άμυνές τους.

Στο πρώτο 25λεπτο του παιχνιδιού- μ' εξαίρεση ένα υπέροχο τάκλιν του Παπασταθόπουλου στον επικίνδυνο Ράσφορντ στο 12΄- τίποτα ιδιαίτερο δε συνέβη, όμως στο 26΄ ήταν η στιγμή για ν' αρχίσουν τα ποδοσφαιρικά όργανα: ο Μουστάφι πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Ντε Χέα τα έκανε μεγαλοπρεπώς μαντάρα, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του και «γράφοντας», ουσιαστικά, το 0-1 για... χάρη των φιλοξενούμενων.

Σκάρτα τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των «Κανονιέρηδων» ν' ανταποδώσουν το δώρο, με την άμυνά τους να πίνει νερό, τον Ερέρα να γυρνάει την μπάλα στον (εορτάζοντα) Μαρσιάλ κι αυτός να μη δυσκολεύεται να ισοφαρίσει σε 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Μάντσεστερ πήρε εκ νέου κεφάλι στις γκάφες, καθώς ο Νταρμιάν στο 68΄ έχασε την μπάλα ενόσω περιστρεφόταν εντέχνως- χωρίς κανέναν λόγο- γύρω από τον εαυτό του και στην εξέλιξη της φάσης ο Ρόχο με τάκλιν έστειλε την μπάλα στα πόδια του (τυχερού) Λακαζέτ και από κει στα δίχτυα του Ντε Χέα για το 1-2.

Πριν καν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για τους παίκτες του Έμερι, όμως, η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε και πάλι ένα λεπτό αργότερα, με τον Κολάσινατς να κάνει την... πατάτα και τον Λίγνκαρντ να κάνει το 2-2.

Στα εναπομείναντα 20κάτι λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι, όμως ο Ντε Χέα σταμάτησε εκπληκτικά δύο φορές τον Ομπαμεγιάνγκ (72΄-75΄), ενώ το γκολ του Λακαζέτ στο 88΄ ορθώς ακυρώθηκε ως φάουλ στον κίπερ των «Κόκκινων Διάβολων», μιας και είχε κλέψει την μπάλα με το κεφάλι μέσα από τα χέρια του.

Κάπως έτσι, η Άρσεναλ έμεινε μεν αήττητη για 20ο συνεχόμενο ματς και η Γιουνάιτεντ διατήρησε την παράδοση που τη θέλει να μη χάνει εντός έδρας από τους «Κανονιέρηδες» από το 2006 και μετά, όμως...

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπαϊγί, Σμόλινγκ, Ρόχο (72' Φελαϊνί), Ντάλοτ, Ερέρα, Μάτιτς, Νταρμιάν, Λίνγκαρντ (75' Πογκμπά), Μαρσιάλ (63' Λουκάκου), Ράσφορντ

Άρσεναλ: Λένο, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Χόλντινγκ (36' Λιχστάινερ), Μπεγερίν, Τορέιρα, Γκεντουζί, Κολάσινατς, Ράμσεϊ (46' Μκιταριάν), Ιβόμπι (65' Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ