Τραγικός Ολυμπιακός δέχθηκε «σφαλιάρα» από τη Βιλερμπάν

Σάββατο, 16/1/2021 - 08:01

Μεγάλο πισωγύρισμα από τον Ολυμπιακό. Μετά τη μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν άδειοι απέναντι στην ουραγό Βιλερμπάν, γνωρίζοντας την ήττα (69-63) μέσα στο ΣΕΦ, που τους έριξε στο 10-9.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν Παπανικολάου, Μάρτιν και Λαρεντζάκη, αλλά εκτός από τα πρώτα έξι λεπτά, σε όλο το υπόλοιπο ματς δεν κατάφεραν να παίξουν ορθολογικό μπάσκετ. Σε τραγική ημέρα και η περιφέρεια με 7/24 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρισον με 13π., αλλά 1/5 τρίποντα, με τον ΜακΚίσικ να είχε 11π. και τον Σπανούλη 10π. Κακή βραδιά για τον Σλούκα, ο οποίος μόλις 2 πόντους και 7 ασίστ, εκ των οποίων οι 6 από το πρώτο δεκάλεπτο.

Από την άλλη, οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 6-13, έχοντας για κορυφαίο τον Γιαμπουσελέ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-691