Κακή εμφάνιση και συντριβή για την Εθνική μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/10/2019 - 20:55

Κακή εμφάνιση και δίκαιη βαριά εντός έδρας ήττα με 5-0 για την Εθνική μας ομάδα κόντρα στους Ρώσους στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των ομίλων της προκριματικής φάσης του EURO 2020.

Τα γκολ για τους Ρώσους σκόραραν οι Τσέρισεβ στο 8ο λεπτό και 90o λεπτό, ο Οτζνόεβ στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντζούμπια στο 79o λεπτό της αναμέτρησης και ο Γκολοβίν στο 89o λεπτό.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι για μια περίπου ώρα η ομάδα αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Λαΐφης στο 29ο λεπτό δέχθηκε την αποβολή από τον διαιτητή για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Πετρόβ.

Πλέον, οι Ρώσοι με αυτή τη νίκη έχουν εξασφαλίσει και μαθηματικά τη συμμετοχή τους στα τελικά του EURO 2020 που θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι.

Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του ομίλου η ομάδα μας θα αγωνιστεί με τη Σκωτία εντός (16/11) και με το Βέλγιο εκτός (19/11). Από την άλλη, οι Ρώσοι ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους με το Βέλγιο εντός (16/11) και το Σαν Μαρίνο εκτός (19/11).

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση μόλις στο δεύτερο λεπτό για τους Ρώσους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντζικίγια έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παναγή.

Στο όγδοο λεπτό ο Τσέρισεβ έπιασε την κεφαλιά πάσα στον Ιόνοβ ο οποίος απέναντι από τον Παναγή δεν κατάφερε να τον νικήσει. Ένα λεπτό αργότερα όμως οι Ρώσοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τσέρισεβ ο οποίος από αριστερά μπήκε στην περιοχή μας και με δυνατό σουτ νίκησε τον Παναγή για το 1-0.

Στο 23ο λεπτό οι Ρώσοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Οτζνόεβ ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Όπως έδειξε η επαναληπτική προβολή το γκολ ήταν οφάσιντ καθώς ο Ιόνοβ που έκανε τη σέντρα όταν υποδέχθηκε την μπάλα ήταν σε αντικανονική θέση, έτσι δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ των Ρώσων.

Στο 28ο λεπτό η Εθνική μας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Κωνσταντίνος Λαΐφης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Πετρόβ.

Ο Ιόνοβ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης από πολύ καλή θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναγή ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις ο Τσερίσεβ έπιασε το σουτ μέσα από τον περιοχή με τον Πάρντο να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για τους Ρώσους με τον Γκολοβίν ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πάρντο.

Στο 58ο λεπτό ο Αχμέντοβ έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της ομάδας μας.

Στο 62ο λεπτό ο Ιόνοβ από πολύ καλή θέση έκανε το πλασέ όμως ο Πάρντο έπεσε και έδιωξε τον κίνδυνο με μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης δέχθηκε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή μετά από διαμαρτυρίες.

Ο Τσερίσεβ στο 74ο λεπτό βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε την περιστροφή γύρω από τον εαυτό του και έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε για λίγο έξω.

Οι Ρώσοι βρήκαν και τρίτο γκολ στην αναμέτρηση στο 79ο λεπτό με τον Ντζούμπια ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά δε δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 3-0 για την ομάδα του.

Στο 86ο λεπτό ο Πάρντο μετά από κοντινό πλασέ του Ντζούμπια με εντυπωσιακή επέμβαση κατάφερε να σώσει την ομάδα μας από τέταρτο γκολ.

Εν τέλει, στο 89ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με κοντινό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής κατάφερε να κάνει το 4-0 για την ομάδα του.

Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε να βάλει ο Τσέρισεβ στις καθυστερήσεις για να διαμορφώσει το τελικό 5-0 για τους Ρώσους.

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή (Πάρντο 40’), Νικόλας, Μερκής, Λαΐφης, Χάμπος, Κούσουλος, Αρτυματάς, Μ. Ιωάννου, Σπόλιαριτς (Παπουλής 80’), Κωστή, Ζαχαρίου (Μαργκάσα 36’)

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Γκιγιέρμε, Σεμένοβ, Τσερίσεβ, Οζτνόεβ, Αχμέντοβ (Κουζάεβ 61’), Κουντριάσοβ, Ντζικίγια, Γκολοβίν, Ιόνοβ (Μπακάεβ 77’), Ντζούμπια, Πετρόβ (Καραβάεβ 37’)