Τρελαίνουν κόσμο τα «μωρά» του Δώνη

Σάββατο, 1/9/2018 - 22:14

Με έξι παίκτες κάτω των 21 ετών στην ενδεκάδα τα «τρομερά μωρά» του Δώνη μετέτρεψαν το 1-1 με τη Λαμία σε 3-1 και έσβησαν το -6 του Παναθηναϊκού - Νέο ρεσιτάλ και αποθέωση στο ΟΑΚΑ!

Λεβέντες με καρδιά ήταν (μετά την Ξάνθη και) απόψε στο ΟΑΚΑ οι μπέμπηδες του Γιώργου Δώνη, που έσβησαν άμεσα το -6 με το οποίο ξεκίνησαν το πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 της Λαμίας, χάρη σε γκολ ενός 20χρονου (Μπουζούκης), ενός 18χρονου (Εμμανουηλίδης) αλλά και του αρχηγού της ομάδας Δημήτρη Κουρμπέλη με πέναλτι που κέρδισε ο 21χρονος Χατζηγιοβάνης!

Οι πράσινοι κατέκτησαν απόλυτα δίκαια τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος, με τον Γιώργο Δώνη να έχει τεράστια συμβολή στην αποψινή κατάκτηση του τριπόντου καθώς στο ημίχρονο έκανε ματ με την είσοδο στο ματς των Καμπετσή και Εμμανουηλίδη και την τροποποίηση του σχηματισμού του Παναθηναϊκού από 3-4-2-1 σε 4-2-3-1.

Ο Εμμανουηλίδης ήταν η «χρυσή αλλαγή» και η αποκάλυψη του ματς αλλά και ο Καμπετσής ήταν εξαιρετικός στο ντεμπούτο του γεμίζοντας την αντίπαλη περιοχή και φανερώνοντας τις τεχνικές αρετές του.

Η Λαμία από την πλευρά της έλεγξε το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο είχε ρόλο κομπάρσου και μοιραία σημείωσε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν επιφυλακτικά στο ξεκίνημα του ματς αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του τελική προς την εστία της Λαμίας.

Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν στο 15’ τη λάθος απομάκρυνση του Μελισσά υπό την πίεση του Μουνιέ, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Χατζηγιοβάνη. Αυτός έδωσε στον Μπουζούκη που σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρα πάνω στο πόδι του Αναστασιάδη και κατέληξε στην αριστερή γωνία των διχτύων της Λαμίας (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν άμεσα το ματς και έλεγξαν το ρυθμό, φτάνοντας για πρώτη φορά με αξιώσεις στην περιοχή του Διούδη που απέκρουσε στο 19’ το σουτ του Μπαράλες.

Στο 21’ ο Στάικος σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από την εστία του Μελισσά, ο οποίος πρόλαβε τον Μουνιέ στο 34’ πριν γίνει απειλητικός.

Η Λαμία πατούσε καλύτερα στο γήπεδο μετά το πρώτο 30λεπτο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 από στατική φάση στο 36΄ και εκτέλεση κόρνερ με πάσα προς τον Μπλάζιτς που έβγαλε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Αντέτζο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με το θέαμα από τις δύο ομάδες να είναι κακό και την κατοχή της μπάλας 61-39% υπέρ του Παναθηναϊκού.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Δώνης έκανε δύο αλλαγές στην 11άδα (Γιόχανσον και Καμπετσή αντί Κουλιμπαλί και Πούγγουρα), αλλάζοντας το σχηματισμό των πράσινων σε 4-2-3-1 και στο 57’ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του (Εμμανουηλίδης αντί Μουνιέ).

Και στο 70’ ο Ινσούα έδωσε στον Μπουζούκη, αυτός στον Καμπετσή που έστρωσε έξοχα στον Εμαννουηλίδη (οι δύο από τις τρεις αλλαγές του Δώνη συνδυάστηκαν ιδανικά) και ο 18χρόνος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-1), πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της καριέρας του με το τριφύλλι εν μέσω αποθέωσης και… αγκαλιάς στον προπονητή του!

Στο 87’ ο Καμπετσής κράτησε θαυμάσια τη μπάλα και την έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον (επίσης εξαιρετικό) Χατζηγιοβάνη που μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον σκόρερ της Λαμίας Αντέτζο.

Ο Κουρμπέλης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και διαμόρφωσε στο 88’ το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας (46’ Καμπετσής), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Κουλιμπαλί (46’ Γιόχανσον), Κουρμπέλης, Στάικος, Ινσούα, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μουνιέ (57’ Εμμανουηλίδης).

ΛΑΜΙΑ (M. Τεννές): Μελισσάς, Βασιλαντωνόπουλος (73’ Τσούκαλος), Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βάντερσον, Καραγκούνης (54’ Μπουλούλης), Μπλάζιτς, Δημούτσος (73’ Οσμάν), Επστάιν, Μπαράλες.