Τρένο χωρίς φρένα η ΑΕΛ, πέρασε και από την Πάφο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 22/9/2018 - 21:56

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0 της Πάφου εκτός έδρας χάρη στα γκολ του Χουράδο στο 48ο λεπτό και του Αβραάμ στο 86ο λεπτό. Η ομάδα της Λεμεσού έκανε το 4x4 και έφτασε στους 12 βαθμούς και έχει το απόλυτο μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι στιγματίστηκε από το λάθος του διαιτητή στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης , την θετική εμφάνιση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων που όποτε χρειάστηκε ήταν παρών αλλά και την επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους του Ντόσα Τζούνιορ.

Επίσης, η ΑΕΛ καταφέρνει να κρατήσει την εστία της απαραβίαστη για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι ενώ ο Χουράδο φτάνει τα 3 γκολ στην φετινή σεζόν.

Α’ Ημίχρονο

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Πάφος είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει τους δρόμους για να φτάσει στην εστία του Πρότζεκ. Από την άλλη η ομάδα της Λεμεσού προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Στο 8ο λεπτό συνέβηκε κάτι μοναδικό στα χρονικά. Η Πάφος βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Ράσιτς.

Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου ξεκίνησε από θέση οφσάιντ με τον βοηθό να σηκώνει σωστά το σημαιάκι του, οι παίκτες της ΑΕΛ σταμάτησαν όμως ο διαιτητής Τσούκκας έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας παίρνοντας τη φάση πάνω του. Ο Ράσιτς πέρασε τον τερματοφύλακα και σκόραρε για την Πάφο. Οι διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ ήταν έντονες και ο διαιτητής τελικά ακύρωσε το γκολ μετά από σύντομη συνομιλία με τον βοηθό του.

Μια φάση που δεδομένα θα απασχολήσει και μετά το τέλος της αναμέτρησης καθώς κάτι τέτοιο έχουμε χρόνια να δούμε.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι για την ΑΕΛ ήρθε με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου με τον Αβραάμ ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από τν μεγάλη περιοχή όμως βρήκε απέναντι του τον έτοιμο Μολ.

Η ομάδα της Λεμεσού στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε εικόνα καθώς πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε διαρκώς για το γκολ.

Β’ Ημίχρονο

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της ΑΕΛ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον συνήθη ύποπτο, Χουράδο στο 49ο λεπτό. Μετά από το κόρνερ του Μπενίτεθ η μπάλα έφθασε στον Χουράδο που από κοντά έκανε το σουτ, και νίκησε την αντίπαλη άμυνα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Η Πάφος προσπάθησε να βρει άμεσα απάντηση στο γκολ που δέχτηκε και δύο λεπτά αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Πολίτσι ο οποίος έκανε την προβολή όμως εκεί τον σταμάτησε ο Λαφράνζ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 53ο λεπτό ο Λοράν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση η Πάφος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στον αγώνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λοράν, ο Χόλτ πήρε την κεφαλιά όμως ο Πρότζεκ έσωσε την ομάδα του την τελευταία στιγμή στην κυριολεξία.

Στο 67ο λεπτό η Πάφος απείλησε και πάλι όμως το σουτ του Σιρόκ σταμάτησε και πάλι στον Πρότζεκ.

Ο Λεάντρο Σίλβα στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το σουτ για την ΑΕΛ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λουλίνια να κάνει το σουτ αναγκάζοντας τον Πρότζεκ σε νέα εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 85ο λεπτό ο Αντρέας Μακρής βρέθηκε σε ιδανικό σημείο μέσα στη μεγάλη περιοχή όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ «κλείδωσε» το παιχνίδι. Ο Ανδρέας Αβράαμ βρέθηκε μόνος από πάσα του Λαφράνς στο ύψος του πέναλτι και σημάδεψε σωστά για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του

Πάφος FC (Πρέσλι): Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Μπάνγκαρτ, Λοράν, Φόλμπρεχτ (Νέμετς 77’), Πολίτσι (Αγκούλο 62’), Κουλς, Ράσιτς, Μπεριγκό (Λουλίνια 70’)

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Πρόσεκ, Ν. Τεϊσέϊρα, Λαφράνς, Α. Τεϊσέιρα, Αβραάμε, Μπενίτεθ (Τζούνιορ 86’), Γκαθτανάγια, Ζντραφκόφσκι, Τόρες, Ντα Σίλβα (Σίλβα 64’), Χουράδο (Μακρής 55’)