Τρένο δίχως φρένα η Γιουνάιτεντ του Σόλσκιερ, «άλωσε» και το Γουέμπλεϊ

Κυριακή, 13/1/2019 - 20:28

Έχει βαλθεί να τρελάνει όλο τον ποδοσφαιρικό πλανήτη ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ. Η Γιουνάιτεντ πέρασε και από την έδρα της Τότεναμ (1-0) και μετρά πέτνε σερί νίκες υπό τις οδηγίες του Νορβηγού που φαίνεται πως βρήκε το κουμπί των παικτών του. Έπιασαν τη Άρσεναλ στην 5η θέση οι «κόκκινοι διάβολοι», χάνει έδαφος στη μάχη του τίτλου η Τότεναμ.

Στο 9ο λεπτό ο Σον έβγαλε όμορφα για τον Γουίνκς, που από ιδανική θέση έχασε μεγάλη ευκαιρία ενώ στο 11’ ο Γιανγκ σέντραρε αλλά ο Λίνγκαρντ αστόχησε. Στο 18’ ο Γιορίς έπεσε κι έσωσε μετά από σουτ του Μαρσιάλ ενώ στο 30’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Κέιν για οφσάιντ. Και στο 45ο λεπτό, ο Πογκμπά έβγαλε μαγική μπαλιά για τον Ράσφορντ που με όμορφο τελείωμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Σόλσκιερ.

Στο 48ο λεπτό ο Ντε Χέα  έδιωξε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Κέιν ενώ στο 50’ νίκησε και τον Ντέλε Άλι. Στο 56’ και στο 71’ ο Γιορίς είπε όχι σε σουτ του Πογκμπά ενώ στο 70’ ο Ντε Χέα έσωσε μετά από προσπάθεια του Αλντερβάιρελντ. Ένα λεπτό μετά ο Ισπανός κίπερ έδιωξε και το φάουλ του Κέιν ενώ στο 74’ πραγματοποίησε νέα μαγική επέμβαση σε σουτ του Άλι. Ο Ντε Χέα κατέβασε ρολά ακόμη μια φορά στο 87ο λεπτό μετά από σουτ του Κέιν  ενώ και 89’ σταμάτησε και τον Γιορέντε.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Τριπιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Γουίνκς (80’ Γιορέντε), Σισοκό (43’ Λαμέλα), Έρικσεν, Σον, Άλι, Κέιν.

MAN. ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χεα, Γιανγκ, Τζόουνς, Λίντελεφ, Σο, Μάτιτς, Αντέρ, Λίνγκαρντ (83’ Νταλό), Πογκμπά (90+3’ ΜακΤόμινεϊ), Μαρσιάλ (73’ Λουκάκου), Ράσφορντ.