Τρένο δίχως φρένα η Λίβερπουλ με μαγικό Σαλάχ

Κυριακή, 14/4/2019 - 20:32

Ξεχάστε τις… κατάρες, ξεχάστε τα βουντού, ξεχάστε τα γλιστρήματα! Η φετινή Λίβερπουλ δεν καταλαβαίνει ούτε από κακούς δαίμονες, ούτε από φαντάσματα του παρελθόντος και αποδεικνύει ότι είναι πιο έτοιμη και πιο αποφασισμένη από ποτέ να επιστρέψει στην κορυφή του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Πέντε χρόνια μετά την… καταραμένη 27η Απριλίου 2014 και το ιστορικό γλίστρημα του Στίβεν Τζέραρντ – και γνωρίζοντας το διπλό της Σίτι επί της Κρίσταλ Πάλας, όπως ακριβώς είχε συμβεί κι εκείνη τη μέρα – οι παίκτες του Κλοπ ήξεραν ότι μόνο η νίκη θα τους διατηρούσε ολοζώντανους σε τροχιά τίτλου.

Η Τσέλσι έμοιαζε ο πιο… άβολος αντίπαλος για την περίσταση. Στην αρχή του αγώνα, όπου κι αν κοίταζες στο Άνφιλντ αντίκριζες βλέμματα αγωνίας! «Ρε λες να μας συμβεί ξανά;»…

Μετά από ενενήντα λεπτά το τελικό 2-0 των «κόκκινων» είχε σημάνει την έναρξη ενός τρελού πάρτι στις κερκίδες. Δύο γκολ του Μανέ και του Σαλάχ μέσα σε ένα «εκρηκτικό» δίλεπτο για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έμελε να σφραγίσουν μια τεράστια νίκη, αλλά και να… υπογράψουν ένα δεδομένο που ίσως αποδειχτεί καθοριστικό στο φινάλε της σεζόν: Το ξύπνημα του Φαραώ!

Μετά από ένα δίμηνο… ξηρασίας, ο Μοχάμεντ Σαλάχ είναι και πάλι εδώ, και το γκολ – αριστούργημα που σημείωσε, μάλλον θα έκανε τον Πεπ Γκουαρδιόλα να αισθάνεται κάπως άβολα μερικά χιλιόμετρα πιο μακριά, στο Μάντσεστερ!

Πλέον με τη Λίβερπουλ να επιστρέφει στο +2 (με ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Σίτι) ετοιμαστείτε για το πιο συγκλονιστική μετωπική σύγκρουση που έχουμε δει στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Λίβερπουλ έχει τέσσερα παιχνίδια μέχρι το φινάλε με Κάρντιφ (εκτός), Χάντερσφιλντ (εντός), Νιουκάστλ (εκτός) και Γουλβς (εντός).

Η Μάντσεστερ Σίτι έχει μπροστά τις μια επιπλέον αποστολή (το εξ αναβολής εκτός έδρας ντέρμπι του Μάντσεστερ με τη Γιουνάιτεντ) καθώς και τέσσερις αγώνες με Τότεναμ (εντός), Μπέρνλι (εκτός), Λέστερ (εντός) και Μπράιτον (εκτός).  Αν είστε φίλος των δύο διεκδικητών… οπλιστείτε με χάπια για την καρδιά σας!