Τρένο δίχως φρένο η «αρμάδα» της Λίβερπουλ, επικράτησε και της Τσέλσι

Κυριακή, 22/9/2019 - 20:29

Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ έβαλε πλώρη για τίτλο από πολύ νωρίς στη χρονιά. Οι «κόκκινοι» πέρασαν με 2-1 από την έδρα της Τσέλσι, έκαναν το 6Χ6 και οδηγούν την κούρσα της PremierLeague από απόσταση ασφαλείας.  Οιωνός τίτλου για τη Λίβερπουλ που είχε να περάσει τρία χρόνια από το «Στάμφορντ Μπριτζ».

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο ματς και σ το 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Η Λίβερπουλ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Σαλάχ έστρωσε στον Άρνολντ που με άπιαστο σουτ έκανε το 0-1.

Στο 24’ ο Άμπραχαμ έφυγε απέναντι στον Άντριαν με όλο το χώρο και το χρόνο κι έκανε το πλασέ αλλά ο κίπερ της Λίβερπουλ έσωσε εντυπωσιακά και στο 27’ οι «μπλε» πέτυχαν γκολ με τον Αθπιλικουέτα αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR.

Και στο 30’, ο Ρόμπερτσον σέντραρε όμορφα από αριστερά κα ο Φιρμίνο με κεφαλιά έκανε το 0-2. ενώ στο 38’ ο Σαλάχ έκανε το σουτ με το αριστερά αλλά η μπάλα βρήκε στον Κρίστενσεν σε μια φάση μάλιστα στην οποία ο στόπερ της Τσέλσι τραυματίστηκε. Στο 45ο λεπτό η κεφαλιά του Άμπραχαμ πέρασε λίγο έξω.

Στο 47’ ο Κεπα έσωσε μετά από γύρισμα του Φιρμίνο και από το κόρνερ ο μανέ πήρε την κεφαλιά ενώ στο 51’ ο Κέπα πραγματοποίησε μαγική επέμβαση μετά από λάθος γύρισμα του Αθπιλικουέτα. Στο 59’ ο Αθπιλικουέτα σέντραρε από δεξιά και ο Άμπραχαμ απείλησε με όμορφο τακουνάκι που κόντραρε και πέρασε κόρνερ και από το κόρνερ ο Καντέ έπιασε σουτ που έξυσε το δοκάρι της Τσέλσι.

Και στο 71ο λεπτό, ο Καντέ έκανε φοβερή ενέργεια έξω από την περιοχή και με πανέμορφο σουτ έγραψε το 1-2. Η Τσέλσι ανέβηκε κι άλλο και στο 88΄άγγιξε την ισοφάριση, καθώς ο Αλονσο σέντραρε από αριστερά και ο Μπατσουαγί πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Άντριαν. Μάλιστα στο 90’ ο Αλόνσο δημιούργησε ξανά ρήγμα από αριστερά, έκανε το γύρισμα αλλά ο Μάουντ από κοντά πλάσαρε άστοχα.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Έμερσον (17’ Αλόνσο), Κρίστενσεν (42’ Ζουμά), Τόμορι, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβασιτς, Γουίλιαν, Μάουντ, Άμπραχαμ (76’ Μπατσουαγί)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άντριαν, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Χέντερσον (83’ Λαλάνα), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Φιρμίνο, Σαλάχ (90+2’ Γκόμες), Μανέ (71’ Μίλνερ)