«Τρίποντα» για Κάστανο, Γερολέμου και Λουκά

Δευτέρα, 5/10/2020 - 17:40

Ώρα για τα παιχνίδια των εθνικών ομάδων. Όπερ σημαίνει ότι τα μεγάλα πρωταθλήματα σε όλο τον πλανήτη σταματάνε για περίπου δύο εβδομάδες.

Πάντως, εντός των τελευταίων ημερών είδαμε την παροικία μας στο εξωτερικό να μεγαλώνει. Πέραν του Νικόλα Ιωάννου και του Γιάννη Γερολέμου, είδαμε και τον Ιωάννη Κωστή να βρίσκει τελικά ομάδα για να πάρει χρόνο συμμετοχής. Αυτή είναι η Λάρισα, η οποία απέκτησε τον νεαρό Κύπριο μέσο με τη μορφή δανεισμού από τον Ολυμπιακό.

Για ορισμένους συμπατριώτες μας, αυτό το Σαββατοκύριακο είχε θετικό πρόσημο. Όπως, για παράδειγμα, για τον Γρηγόρη Κάστανο, ο οποίος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη με τη Φροζινόνε, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Βενέτσια εκτός έδρας. Ο Κύπριος χαφ αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και είχε καλή παρουσία.

Τρίποντο, ωστόσο, πανηγύρισαν και ακόμη δύο, που παίζουν στην ίδια ομάδα. Για την ακρίβεια, στη βουλγαρική Τσάρσκο Σέλο. Ο σύλλογος από τη Σόφια επιβλήθηκε 1-0 της Τσέρνο Μόρε Βάρνα, με τον Παναγιώτη Λουκά να αρχίζει βασικός και να βγαίνει αλλαγή στο 67’ και τον Γιάννη Γερολέμου να περνάει στο ματς 10 λεπτά αργότερα.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έπαιξε 90λεπτο στο ντεμπούτο του με τη Νότιγχαμ Φόρεστ, ωστόσο η ομάδα του γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μπρίστολ Σίτι.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Πέρασε αλλαγή στο 66’ στην ήττα με 4-2 εντός έδρας από την Πόρτσμουθ.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Έπαιξε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Κρόουλι.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Συμπεριελήφθη στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 με την Κρόουλι, όμως δεν χρησιμοποιήθηκε

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 68’, όμως δεν κατάφερε να αποτρέψει τη Λέιτον Όριεντ από την ήττα με 2-0 από τη Τσέλτεναμ εντός έδρας.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Τσέλτεναμ.

Ιταλία

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα):  Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στην Κιέβο.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Άρχισε βασικός στο ματς κόντρα στην Πάσος Φερέιρα (νίκη με 1-0 για τη Γκιμαράες), όμως αντικαταστάθηκε στο 63’.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Έπαιξε βασικός σε όλο το 90λεπτο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Φόλενταμ.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 2-1 επί της Σαρλερουά, μιας και προετοιμάζεται για τη μεταγραφή του στην Ιταλία και τη Σαμπντόρια.

Ιωάννης Κωστή (Λάρισα): Ο Κύπριος χαφ μόλις πήρε μεταγραφή στους «βυσσινί» και περιμένει πλέον την επιστροφή στη δράση της Super League 1.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Το πρωτάθλημα της Super League 2 αρχίζει στις 25 Οκτωβρίου, επομένως ο Κύπριος επιθετικός δεν έχει ακόμη στα πόδια του επίσημα παιχνίδια.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν)Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της πρώην ομάδας του, της Χάμιλτον.

Δανία

Αντώνης Μαρτής (Μίντιλαντ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Χόρσενς.

Καζακστάν

Πιέρος Σωτηρίου (Αστάνα): Έπαιξε βασικός στην εκτός έδρας βαριά ήττα με 3-0 από την Καϊράτ Αλμάτι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής στην νίκη με 4-1 επί της Ανγιάνγκ.