Τρομερή ανατροπή από την Τσέλσι

Σάββατο, 14/4/2018 - 17:00

Έφτασε κοντά να πάρει έστω τον βαθμό κόντρα στην Άρσεναλ και δεν τα κατάφερε.

Σήμερα έφτασε κοντά στη νίκη κόντρα στην Τσέλσι, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερε, χάνοντας μέχρι και τον βαθμό.

Ο λόγος για τη Σαουθάμπτον, που πλέον είναι από τα μεγάλα φαβορί για τον υποβιβασμό στην Championship, μετά και τη νέα ήττα της, αυτή τη φορά στην έδρα της, από την Τσέλσι με 3-2, αν και ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, μέχρι το 70'.

Η ιδανική αρχή για τους «άγιους» πιστοποιήθηκε στο 21’, όταν ο Τάντιτς εκμεταλλεύτηκε με ένα τέλειο το πλασέ την ατομική ενέργεια του Μπέρτραντ από τα αριστερά, ανοίγοντας το σκορ.

Με σχετική άνεση η Σαουθάμπτον όχι μόνο κρατούσε το υπέρ της σκορ, αλλά στο 60’ έκανε και το 2-0, με τον Γουόρντ-Πράους να βγάζει τη σέντρα για τον Μπέντναρεκ και ο Πολωνός τέλειωσε τη φάση, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης.

Σε εκείνο το σημείο πέρασε στο ματς ο Αντόνιο Κόντε αντί του άφαντου Άλβαρο Μοράτα τον Ολιβιέ Ζιρού και όλα άλλαξαν.

Ο Γάλλος μόλις 9 λεπτά μετά την είσοδό του βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μάρκος Αλόνσο να βρίσκει τον νεοεισελθόντα επιθετικός και εκείνος με το κεφάλι έβαλε τους «μπλε» στο παιχνίδι.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αζάρ πήρε την ασίστ του Γουίλιαν και ο Βέλγος έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του ΜακΚάρθι με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε τρία λεπτά αργότερα.

Στο 78’ έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ζιρού πήρε την μπάλα από το ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ υπέγραψε το τελικό 3-2, ολοκληρώνοντας την εκπληκτική ανατροπή των Λονδρέζων, που παρ’ όλα αυτά μένουν χωρίς στόχους μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Η Premier League παίζει αποκλειστικά στα κανάλια Cytavision sports.