Μουντομπάσκετ: Τσεχία - Ελλάδα: 77-84

Δευτέρα, 9/9/2019 - 13:30

Μπορεί η Εθνική Ελλάδος να επικράτησε της Τσεχίας με 77-84 στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων όμως δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των 12 πόντων που χρειαζόταν και έτσι αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση.

1ο δεκάλεπτο 12-18

Αρκετά καλά μπήκε στον αγώνα η Εθνική Ελλάδα με τους Καλάθη, Σλούκα και Γιάννη Αντετοκούνμπο να οδηγούν επιθετικά την Ελλάδα. Από την άλλη πλευρά όσον αφορά την άμυνα οι Έλληνες διεθνείς έλεγξαν τα αμυντικά ριμπάουντ και ταυτόχρονα περιόρισαν το αστέρι τον Τσέχων Σατοράνσκι. Από 6 πόντους Γιάννης Αντετοκούμπου και Νικ Καλάθης.

2ο δεκάλεπτο 33-32 (21-14)

Αρκετά ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες, παρόλα αυτά οι Τσέχοι κάλυψαν την διαφορά το πρώτου δεκαλέπτου. Η Ελλάδα προηγήθηκε μέχρι και 9 πόντους, όμως πάντα οι Τσέχοι είχαν απαντήσεις. Η Ελλάδα κάνει εξαιρετική άμυνα, όμως στην επίθεση έχει πρόβλημα. Επιπλέον ο Σκουρτόπουλος στο δεύτερο ημίχρονο θα έχει να διαχειριστεί και τα τρία φάουλ του Γιάννη Αντετοκούμπο. Πρώτοι σκόρερ για την Ελλάδα οι Καλάθης με 11 και ο Αντετοκούμπο με 9. Μαύρη τρύπα για την Εθνική Ελλάδας τα ριμπάουντ, αφού έχει μόλις 10 έναντι της Τσεχίας που έχει 20.

3ο δεκάλεπτο 49-57 (16-25)

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Τσεχία ανέβασε τη διαφορά μέχρι και στους πέντε πόντους όμως η Ελλάδα κατάφερε να ισορροπήσει και πάλι το παιχνίδι για να πάρει προβάδισμα. Ο Γιάννης μπήκε στο παρκέ, έκανε τέταρτο φάουλ όμως ζήτησε να παραμείνει εντός αγώνα. Μάλιστα, με αντεπίθεση διαρκείας η Ελλάδα πριν το τέλος του δεκαλέπτου κατάφερε να «χτίσει» διαφορά οκτώ πόντων.

4ο δεκάλεπτο 77-84 (28-27)

Για πρώτη φορά στην αναμέτρηση η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει στη πολυπόθητη διαφορά των 12 πόντων. Έξι λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης ο Γιάννης υπέπεσε στο πέμπτο του προσωπικό φάουλ και αποχώρησε από την αναμέτρηση. Οι Τσέχοι μετά την αποχώρηση του Γιάννη ανέβηκαν ψυχολογικά και έριξαν τη διαφορά στα... μέτρα τους.