Πήρε την πρόκριση και πάει Βουλγαρία η ΑΕΚ

Πέμπτη, 18/7/2019 - 21:51

Δώρο γενεθλίων στον εαυτό της έκανε η ΑΕΚ για τα 25α γενέθλια της. Η ομάδα της Λάρνακας μπορεί να μην έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης όμως κατάφερε να πάρει το ζητούμενο που ήταν η πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ κέρδισε εκ νέου με 1-0 την Πέτροκουπ στη Μολδαβία και πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση χάρη σε αυτογκολ του Μούντρας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι «κιτρινοπράσινοι» θα αντιμετωπίσουν στο δεύτερο προκριματικό γύρο τη Λέφσκι Σόφιας η οποία κατάφερε με δεύτερη νίκη (2-0) να πάρουν την πρόκριση από την  Ρουζομπέροκ.

Πρώτη αναμέτρηση την ερχόμενη εβδομάδα στη Λάρνακα ενώ ο επαναληπτικός μια εβδομάδα αργότερα στη Σόφια.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο έκτο λεπτό για την ΑΕΚ.  Εξ επαφής κεφαλιά του Τρισκόφσκι με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Αβράμ.

Ατομική ενέργεια του Χέφελ στο όγδοο λεπτό από το αριστερό άκρο με τον Σλίβκα να τον σταματά με προβολή.

Στο 11ο λεπτό. κάθετη πάσα του Γιάννου προς τον Τρισκόφσκι ο οποίος θα «προδοθεί» από το κοντρόλ της μπάλας και δεν θα καταφέρει να γίνει απειλητικός.

Κίνηση του Άμπρος στην πλάτη της «κιτρινοπράσινης» άμυνας στο 16ο λεπτό, με τον Μόισοφ να επιστρέφει ψύχραιμα τη μπάλα στον Τόνιο.

Στο 25ο λεπτό ο Τέτε από αριστερά έκανε τη συρτή μπαλιά όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των Μολδαβών.

Σουτ του Κοτζακάρι εκτός μεγάλης περιοχής με τον Τόνιο να αποκρούει σταθερά στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου στην αναμέτρηση, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρισκόφσκι με τη μπάλα να σταματά στο ανθρώπινο τείχος.

Στο 34ο λεπτό πανέμορφο σουτ του Τέτε εκτός περιοχής όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Πέτροκουπ.

Σουτ του Άμπρος από πλάγια θέση με τον Τόνιο να ελέγχει τη δεξιά του γωνιά χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα στο 48ο λεπτό.

Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 49ο λεπτό. Φάτσα με τον Τόνιο ο Άμπρος ο οποίος όμως δεν εκδήλωσε τελική προσπάθεια υπό την πίεση του Μόισοφ.

Και τρίτη απειλή από τον Άμπρος στο 51ο λεπτό, με τον Τόνιο να πέφτει στην αριστερή του γωνιά και να μπλοκάρει την μπάλα.

Πανέξυπνη κάθετη πάσα του Γιάννου προς τον Τρισκόφσκι στο 72ο λεπτό με τον τελευταίο να βλέπει τον Αβράμ να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 84ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάστερ ο Μοϊσόφ πήρε τη κεφαλιά όμως ήταν άστοχος.

Πλασέ του Τρισκόφσκι στο 87ο λεπτό χωρίς ισορροπία όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μάζεψε χωρίς δυσκολία.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σουτ του Ασούμπρε εντός περιοχής και άστοχη απομάκρυνση του Μούντρας.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Γκονθάλεθ, Χέφελ (Ασούμπρε 90'), Ακοράν (Ρουίθ 77'), Σάστρε, Κάσες, Τέτε, Γιάννου (Φλοριάν 82'), Τρισκόφσκι

Η ενδεκάδα της Πέτροκουπ: Αβράμ, Ντζόμο, Μούντρατς, Ποτιρνίτσε, Σλίβτσα, Ντζού, Κοτζοκάρι, Ζαρντάν (Κουλσέας 61'), Μπέγιαν, Τάρας (Μπογκτάνοβιτς 70'), Άμπρος