Τσέλσι με… κάθε τρόπο, θριάμβευσε στο ντέρμπι με την Τότεναμ

Κυριακή, 19/9/2021 - 20:27

Πάει… τρένο η Τσέλσι!

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά βρήκε τις λύσεις στο δεύτερο μέρος μέσω των… μεσοαμυντικών της για να περάσει τελικά εύκολα από την έδρα της Τότεναμ (0-3), κερδίζοντας το ντέρμπι του Λονδίνου και έπιασε στην κορυφή τις Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, με την Τότεναμ να κάνει ένα καλό πρώτο εικοσάλεπτο με φουλ κατοχή και ορισμένες τελικές, αλλά να βλέπει την Τσέλσι να ισορροπεί στο υπόλοιπο και το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Ο Τούχελ έριξε τον Καντέ στη μάχη και άλλαξε όλο το ματς, με την Τσέλσι να βρίσκει το 1-0 από… αέρος με την κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα στο 49’.

Αυτό το τέρμα έδωσε φουλ αυτοπεποίθηση στους «μπλε» που ήλεγχαν απόλυτα το ματς και οκτώ λεπτά αργότερα έφτασαν σε δεύτερο τέρμα με τυχερό τρόπο αφού το μακρινό σουτ του κόντραρε, άλλαξε τελείως πορεία και κατέληξε στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Γιορίς για το 2-0.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι, η Τσέλσι έκανε τη δουλειά της και κρατούσε μια άνετη νίκη στα χέρια της, την οποία και… ξεχείλωσε στο 89ο λεπτό με τον έτερο στόπερ, Ρίντιγκερ, να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-0 κόντρα στην Τότεναμ.