Τυφώνας… Τότεναμ στο φινάλε, παρέσυρε τη Γουίκομ

Τρίτη, 26/1/2021 - 08:57

Ζορίστηκε, άρχισε να σκέφτεται ακόμη και το ενδεχόμενο να… τραβιέται στην παράταση, αλλά η Τότεναμ σοβαρεύτηκε στο τέλος και με τρία γκολ από το 86' ως το 90' «καθάρισε» (4-1) τη Γουίκομ και προκρίθηκε στην 5η φάση του FA Cup.

Εκεί, θυμίζουμε, ήδη την περιμένει η Έβερτον, με την αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί στο «Γκούντισον Πάρκ» στις αρχές Φλεβάρη.

Τα «σπιρούνια», πάντως, «τα χρειάστηκαν», καθώς στο 25ο λεπτό ο Φρεντ Ονιεντίνμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Championship -στην οποία αγωνίζεται ο λατρεμένος Αντεμπάγιο Ακινφένουα.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 37' ο Μούσα Σισοκό είχε δοκάρι, για να ισοφαρίσει, τελικά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από ασίστ του Μόουρα, ο Γκάρεθ Μπέιλ.

Στο β' 45λεπτο ο Ζοσέ Μουρίνιο είδε τους παίκτες του να πιέζουν -και τα δοκάρια να… σφυρίζουν- αλλά η λύτρωση ήρθε από τον Χάρι Γουίνγκς στο 86'! Η Γουίκομ «τελείωσε» και απλά ο Εντόμπελε την αποτελείωσε, πετυχαίνοντας ακόμη δύο τέρματα στο φινάλε για το τελικό 1-4.