UEFA Super Cup: «Βάφτηκε» κόκκινος ο τίτλος στη... Ρώσικη ρουλέτα (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 15/8/2019 - 00:45

Η Λίβερπουλ είναι η μεγάλη νικήτρια του πρώτου Ευρωπαϊκού τίτλου της σεζόν κόντρα στην Τσέλσι στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι με 5-4.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο μεγάλος τελικός του UEFA Super Cup μεταξύ της Λίβερπουλ και της Τσέλσι καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 2-2 (1-1 κ.δ)

Τα γκολ της αναμέτρησης σκόραραν για την Τσέλσι αρχικά ο Ζιρού στο 36ο λεπτό ενώ η Λίβερπουλ ισοφάρισε με τον Μανέ στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην παράταση η Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα με τον Μανέ εκ νέου στο στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης όμως οι «μπλε» ισοφάρισαν από το σημείο του πέναλτι με τον Ζορζίνο στο 100ο λεπτό.

Έτσι, οι δύο ομάδες αφού δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στην παράταση τότε οδηγήθηκαν στη «Ρώσικη ρουλέτα» όπου εκεί στο τέλος «χαμογέλασε»  η ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ η οποία κατέκτησε για τέταρτη φορά τον εν λόγω τίτλο.

Στο πέμπτο λεπτό ο Χέντερσον έκανε τη σέντρα και ο Σανέ έπιασε το γυριστό όμως η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Κρίστιανσεν.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σαλάχ έκανε την σέντρα με αποδέχτη τον Μάτιπ όμως ο Κέπα μάζεψε χωρίς δυσκολία την μπάλα.

Στο 11ο λεπτό ο Πέδρο έκανε το πρώτο σουτ για τους «μπλε» όμως η μπάλα έφυγε έξω χωρίς να απειλήσει τον Αντριάν.

Στο 14ο λεπτό είχαμε εισβολή στον αγωνιστικό χώρο από οπαδό έτσι η αναμέτρηση διακόπηκε μέχρι να απομακρυνθεί ο επίδοξος «εισβολέας».

Στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σαλάχ μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή της Τσέλσι και με αριστερό εξωτερικό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Κέπα όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας έπεσε και «έσωσε» την ομάδα του.

Η Τσέλσι στο 22ο λεπτό έχασε μοναδική στιγμή με τον Πέδρο. Ο Ισπανός μπήκε από αριστερά στη περιοχή και με πολύ δυνατό σουτ απείλησε την Λίβερπουλ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των «κόκκινων».

ο

Δύο λεπτά αργότερα μετά από κόντρες η μπάλα έφυγε ψηλά και… στρώθηκε στον Ζιρού ο οποίος επιχείρησε ψαλιδάκι όμως δεν βρήκε σωστά την μπάλα, έτσι, δεν απείλησε την εστία της Λίβερπουλ.

Στο 29ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κέπα έκανε άστοχη έξοδο, ο Φαν Ντάικ έπιασε την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Mε τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση η Λίβερπουλ κέρδισε νέο κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίλνερ ο οποίος βρήκε τον Μανέ όμως η κεφαλιά του τελευταίου κατέληξε στην αγκαλιά του Κέπα.

Στο 32ο λεπτό ο Κόβασιτς βρέθηκε «φάτσα» με τον Αντριάν μετά από καταπληκτική κάθετη πάσα του Πέδρο. Ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ όμως βγήκε έγκαιρα και ανέκοψε τον συμπατριώτη του μέσο της Τσέλσι πριν προλάβει να τελειώσει τη φάση.

l

Το γκολ τελικά ήρθε στο 36ο λεπτό για την Τσέλσι με τον Ζιρού. Ο Γάλλος επιθετικός βρέθηκε στην περιοχή μόνος του με τον Αντριάν μετά από διαγώνια πάσα του Πούλισιτς και με ιδανικό διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-0 για τους «μπλε».

Ισοφάριση με το… καλημέρα για τη Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μανέ στο 48ο λεπτό. Ο Φιρμίνο βρέθηκε απέναντι στον Κέπα και κατέβασε στον Μανέ ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε προ κενού τέρματος να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Το γκολ αυτό του Μανέ ήταν το 18ο σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Λίβερπουλ μέσα στο 2019, έχοντας σκοράρει περισσότερα από όλους καθώς στη δεύτερη θέση είναι ο Σαλάχ με 12 γκολ.

Στο 50ο λεπτό ο Φαμπίνιο λίγο έξω από την περιοχή έπιασε το ευθύβολο σουτ μετά από πάσα του Φιρμίνο όμως η μπάλα πέρασε για λίγο έξω, με τον Κέπα να παρακολουθεί «άγαλμα» την πορεία της.

Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Φιρμίνιο «μοίρασε» στον Μανέ στα αριστερά ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση. Τελικός αποδέχτης της μπάλας ήταν ο Χέντερσον όμως το πλασέ του κόντραρε στον Έμερσον και δεν αιφνιδίασε τον Ισπανό τερματοφύλακα της Τσέλσι ο οποίος μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στη συνέχεια όπως αναμενόταν ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε καθώς οι δύο ομάδες για μία ώρα έπαιζαν με… φουλ ταχύτητα.

Απίστευτη χαμένη διπλή ευκαιρία για τη Λίβερπουλ στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης. Αρχικά, ο Σαλάχ έκανε το σουτ εντός περιοχής και ο Κέπα έπεσε σωτήρια και έσωσε την Τσέλσι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Φαν Ντάικ από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ισπανό τερματοφύλακα από ιδανικό σημείο ενώ η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Παράταση - Πρώτο Ημίχρονο

Στο 92ο λεπτό ο Γκόμες μπήκε στην περιοχή της Τσέλσι, έκανε το σουτ όμως ο Κέπα μάζεψε την μπάλα.

Οι «κόκκινοι» τελικά πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 95ο λεπτό εκ νέου με τον Μανέ. Ο Φιρμίνο μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά και γύρισε στον Σενεγαλέζο την ιδανική στιγμή ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Στο 99ο λεπτό η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Άμπραχαμ μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Αντριάν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζορζίνιο ο οποίος δε λάθεψε και έφερε το παιχνίδι εκ νέου στα ίσα.

Στο 104ο λεπτό η Τσέλσι λίγο έλειψε να πάρει εκ νέου προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Πέδρο γύρισε από δεξιά στον Άμπραχαμ ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Παράταση – Δεύτερο Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης φάνηκαν να μην έχουν άλλες δυνάμεις έτσι συμβιβάστηκαν σε πολύ αργό ρυθμό στο παιχνίδι τους, δεν έλειψαν οι φάσεις όμως μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 112ο λεπτό ο Άμπραχμ έφυγε στην αντεπίθεση από πλάγια την ιδανική στιγμή πάσαρε στον Μάουντ έξω από την περιοχή με τον Ισπανό να πιάνει το σουτ όμως ο Αντριάν ήταν στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και έσωσε τη Λίβερπουλ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πέδρο έκανε το σουτ από μακριά όμως δεν βρήκε για λίγο στόχο.