Wimbledon: Ξεκίνημα με «σκούπα» για τον Παγδατή

Τρίτη, 2/7/2019 - 16:16

Ο Μάρκος Παγδατής πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και «καθάρισε» με 3-0 σετ τον Brayden Schnur, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του Wimbledon για 10η φορά στην καριέρα του.

Ο Παγδατής άνοιξε ιδανικά τις υποχρεώσεις του για το τελευταίο τουρνουά της καριέρας του, επικρατώντας του Schnur με 6-2, 6-4, 6-4 σε λιγότερο από 2 ώρες.

Ο 34χρονος Κύπριος τενίστας, ο οποίος πήρε wild card από τους διοργανωτές του Wimbledon, τελείωσε το παιχνίδι με 7 άσους, 31 winners και 20 αβίαστα λάθη, ενώ έσβησε και τα 6 από τα 7 break point που αντιμετώπισε. Με 30 winners και 35 αβίαστα λάθη τελείωσε το ματς ο Schnur, που έχασε 5 φορές το σερβίς του στο παιχνίδι.

Από την αρχή έδειξε την ανωτερότητά του ο Μάρκος, ο οποίος προηγήθηκε με 2-0 και έκανε νέο break πριν τελειώσει το 1ο σετ, για να το κατακτήσει με 6-2. Και στο 2ο σετ πήρε νωρίς προβάδισμα με break για το 3-1 και διατηρήθηκε μπροστά μέχρι το τέλος.

Στο 3ο σετ έκανε ξανά πρώτος break για το 4-2, αλλά ο Καναδός lucky loser τον ισοφάρισε σε 4-4, κάνοντας το πρώτο του break στο παιχνίδι. Έδειξε ψυχραιμία ο πολύ έμπειρος Κύπριος πρωταθλητής, για να κάνει νέο break στο 9ο game (5-4) και να «σφραγίσει» τη νίκη στο 10ο game, έπειτα από 1 ώρα και 56 λεπτά παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 22η νίκη του Παγδατή στο All England Club, σε 35 αναμετρήσεις (22-13), καθώς και η 67η νίκη σε Grand Slam διοργάνωση (67-53). Προκρίθηκε επίσης για 10η φορά στον 2ο γύρο του Wimbledon, όπου ήταν στα ημιτελικά το 2006 και στα προημιτελικά το 2007.

Θα περιμένει να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση του Matteo Berrettini με τον Aljaz Bedene, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στο τουρνουά.