Ξανά μπήκε στην τετράδα η Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 30/3/2019 - 21:32

Οι δύο σερί ήττες από Άρσεναλ και Γουλβς ήταν πολλές για τη Γιουνάιτεντ, οπότε έπρεπε να απαντήσει με τέτοιο τρόπο ώστε να γιορτάσει και τη νέα εποχή του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, που είναι και επίσημα ο μόνιμος προπονητής των «κόκκινων διαβόλων».

Έτσι, λοιπόν, η ομάδα του Μάντσεστερ σε ένα ματς που ο Νορβηγός τεχνικός αποθεώθηκε, επικράτησε της Γουότφορντ στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-1, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με σκόρερ τους Ράσφορντ (28') και Μαρσιάλ (72') και έτσι βρίσκεται προ στιγμήν στην 4άδα και περιμένει απώλεια είτε της Τότεναμ (εκτός με τη Λίβερπουλ) είτε της Άρσεναλ (εντός με τη Νιούκαστλ).

Η νίκη της Γιουνάιτεντ, πάντως, κάθε άλλο παρά άνετη ήταν... Η ομάδα του Χάβι Γκράθια πίεσε από την αρχή τη Γιουνάιτεντ δημιουργώντας τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά τελικά χρειάστηκε μια εκπληκτική στιγμή του Λουκ Σο για να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Άγγλος αριστερός μπακ με τρομερή μπαλιά βρήκε τον Ράσφορντ και αυτός με πλασέ δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-0, γκολ που έλυσε τα πόδια των παικτών του Σόλσκιερ που έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα γκολ.

Τελικά, αυτό ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία και ασίστ του Μάτα, ο Μαρσιάλ διαμόρφωσε το 2-0, με τον ίδιο να επιστρέφει στα γκολ μετά τον τραυματισμό που είχε υποστεί από το πρώτο ματς με την Παρί. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Ντουκουρέ στο 90'.