«Ξεμπέρδεψε» από τους ομίλους με νίκη ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 12/12/2019 - 21:45

Τεράστια νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ με 1-0 επί της Σεβίλλης στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του Europa League. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης πέτυχε ο Σάβιτς στο 61', ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι.

Απουσίαζε το βαθμολογικό ενδιαφέρον από το παιχνίδι, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» έδειξαν πως ήθελαν τη νίκη και δίκαια την πήραν. Για τη Σεβίλλη ήταν η μοναδική ήττα στον 1ο όμιλο, έχοντας το απόλυτο πριν το σημερινό παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στη 2η θέση με δέκα βαθμούς.

Με την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων τους στους ομίλους του Europa League οι δύο ομάδες επικεντρώνονται πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις. Παράλληλα όμως τη Δευτέρα αμφότερες θα έχουν το ενδιαφέρον τους στραμμένο στην κλήρωση της φάσης των «32» όπου θα μάθουν τον επόμενο αντίπαλο τους στη διοργάνωση.

Χωρίς τελική προσπάθεια στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Σουτ δοκίμασαν και οι δύο ομάδες, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυνομένων και απομακρύνθηκε.

Στο 24ο λεπτό έφτασε το παιχνίδι για να καταγραφεί η πρώτη τελική, με τον Λόπες να κάνει σουτ από μακρινή απόσταση χωρίς όμως να απειλήσει τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ που είδε τη μπάλα να περνάει μακριά από την εστία του.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 27’ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι έκλεψε στο κέντρο του γηπέδου τη μπάλα και με μια κούρσα έφτασε στο ύψος της περιοχής και έκανε σουτ που απέκρουσε ασταθώς ο Μπουνού και ακολούθως αμυντικός απομάκρυνε τον κίνδυνο.

0

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Οκάμπος βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς και ο τελευταίος έδιωξε με γροθιές τη μπάλα στο σουτ του Αργεντινού.

Η Σεβίλλη έμεινε ψηλά και στο 28’ ο Εσκουντέρο πέτυχε γκολ σε κενή εστία αλλά ακυρώθηκε ορθά αφού βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Απόκρουση πέναλτι του Μπέλετς η πρώτη φάση στην επανάληψη. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας έπεσε αριστερά και έδιωξε σε κόρνερ τη μπάλα από την εκτέλεση του Νταμπούρ στο 57’.

Στο 61’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα. Ο Σάβιτς με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Πάνω από την εστία πέρασε η μπάλα στο 64’ σε εκτέλεση φάουλ του Εσκουντέρο.

Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο 86', με τον Μακρή να κάνει σουτ και τον Μπουνού να αποκρούει ασταθώς και στη συνέχεια να διώχνει προ του Ντε Βινσέντι.

Μόλις πάνω από την εστία η μπάλα μετά την κεφαλιά του Μενά στο 88'.

ΑΠΟΕΛ (Λούκας Χατζηλούκας): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Νικόλας, Άλεφ, Σόουζα, Μάτιτς, Γιάκολις (79’ Μακρής), Τάμαρι (90' Εφραίμ), Πάβλοβιτς (70’ Ντε Βινσέντι)

Σεβίλλη (Ζουλιέν Λοπετέγκι): Μπουνού, Γκόμες, Οκάμπος, Λόπες, Ερνάντες (46’ Νταμπούρ), Πόζο, Γκουντέλι, Εσκουδέρο. Τζόρνταν (46’ Τόρες), Τζιλ (69’ Μενά), Τζενάρο