Ξεμπέρδεψε στα πέναλτι και ετοιμάζεται για Σλόβαν Λίμπερετς ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 24/9/2020 - 23:43

Έπρεπε να πάει στα πέναλτι για να πάρει την πρόκριση κακός ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας απόκλεισε τους Βόσνιους αφού επικράτησε με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι. Μέχρι την παράταση η αναμέτρηση το αποτέλεσμα ήταν στο 2-2.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με το γκολ του Ίβαντσιτς στο 11ο λεπτό όμως ο Ατζίλι ισοφάρισε άμεσα για την ομάδα της Λευκωσίας στο 14ο λεπτό. Η ανατροπή όμως ήρθε εν τέλει στο 26ο λεπτό με κεφαλιά του Νουχίου. Οι Βόσνιοι όμως είχαν τη δική τους... απάντηση στο 69ο λεπτό με τον Μπιλμπίτζα.

Ο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης ήταν καλύτερος από τους φιλοξενούμενους και δικαίως είχε το προβάδισμα. Μπορεί να απειλήθηκε σε κάποια σημεία όμως αυτό έγινε από δικά του λάθη. Αν ήταν πιο προσεκτικοί οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη σαφέστατα θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν τραγικός. Δεν έκανε ούτε στα βασικά και δικαίως δέχθηκε την ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους. Αμυντικά έμπαζε από παντού ενώ επιθετικά η ομάδα έδειχνε να μην έχει κανένα πλάνο.

Στην παράταση η αναμέτρηση έχασε τελείως το ρυθμό της καθώς από τη μία ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε χωρίς επιτυχία να επιτεθεί ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν κλεισμένοι πίσω και προσπαθούσαν να κάνουν τη ζημιά στις αντεπιθέσεις. Έτσι, αναπόφευκτα η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει στα play-off της διοργάνωσης τη Σλόβαν Λίμπερετς η οποία επικράτησε με 2-0 της Στεάουα στο Βουκουρέστι.

Σέντρα του Εντονγκαλά από δεξιά στο έβδομο λεπτό, ο Νουχίου πήρε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων μάζεψε εύκολα τη μπάλα.

Μετά από μπαλιά του Γιακόβλιεβιτς από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ίβαντσιτς, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 11ο λεπτό.

Ισοφάριση με τον Ατζίλι, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής μετά από προσπάθεια και ασίστ του Ζεράλδες, σκόραρε για το 1-1 στο 14ο λεπτό.

Μετά από έξυπνη πάσα του Ατζίλι στο 25ο λεπτό, ο Ντε Βινσέντι έκανε καλό σουτ από πλάγια, αλλά ο αντίπαλος κίπερ απέκρουσε.

Το γκολ εν τέλει για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο επόμενο λεπτό όταν ο Νουχίου πήρε την κεφαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή μετά από κόρνερ του Ατζίλι και έκανε το 2-1.

Μακρινό σουτ έξω από την περιοχή του Σίλβα, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μακρινό σουτ για τη Ζρίνσκι με τον Τοντόροβιτς όμως ο Σίλβα έπεσε και έδιωξε τη μπάλα με τα... γόνατα στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σουτ του Μπιλιμπίτζα στην κίνηση στο 51ο λεπτό, η μπάλα λίγο έξω. Απείλησε εκ νέου η ομάδα της Βοσνίας την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Μακρινό σουτ του Ανουάρ έξω από την περιοχή ο Μπρκιτς έπεσε και μάζεψε τη μπάλα στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι στο 69ο λεπτό μετά από αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Μετά από φάση διαρκείας ο Μπιλιμπίτζα έγινε δέκτης της μπάλας στην περιοχή και με πολλούς παίκτες γύρω του, έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι και ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Γκοβετάριτσα εκτός περιοχής στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης, έκανε το σουτ όμως ο Σίλβα με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

Παράταση

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο παρά μόνο ενός καλού σουτ της Ζρίνσκι στο 104ο λεπτό. Σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή όμως ήταν φλύαρος και δεν κατάφερε επί της ουσίας να διασπάσει ούτε μία φορά την αντίπαλη άμυνα.

Σέντρα του Ντε Βινσέντι μετά από εκτέλεση φάουλ στο 114ο λεπτό, ο Μπεν Σαχάρ έπιασε την κεφαλιά όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας μάζεψε τη μπάλα με δυσκολία. Στο υπόλοιπο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης δεν είχαμε κάτι άλλο αξιόλογο.

Διαδικασία των πέναλτι

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-2 αφού ο Σίλβα κατάφερε να πει «όχι» δύο φορές στους αντίπαλους ποδοσφαιριστές. Για τον ΑΠΟΕΛ αστόχησε ο Ατζίλι όμως αυτό δε στοίχισε στους «γαλαζοκίτρινους».

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ενσούε, Σάντος, Ζόρζε, Ζεράλδες, Ανουάρ (Λουντέμο 86'), Ντε Βινσέντι, Ατζίλι, Εντονγκαλά (Τάμαρι 73'), Ζαχίντ (Γένσεν 64'), Νουχίου (Μπεν Σαχάρ 98')

Ζρίνσκι Μόσταρ (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Μπρκιτς, Ιμπάνιεθ, Μπάρμπαριτς (Μπέκιτς 57'), Τζακοβλίεβιτς, Τσόρλουκα (Σαντίκου 106'), Ένιν, Τρέμποτιτς (Ζλόμισλιτς 65'), Τοντόροβιτς, Μπιλμπίτζα, Φιλίποβιτς, Ίβανσιτς (Γκοβετάριτσα 76')