«Ξέραναν» τους Λέικερς με τρίποντο στο φινάλε οι Πέισερς (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 29/11/2022 - 08:30

Την πάτησαν στην εκπνοή οι Λέικερς. Παρότι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο μέχρι και την τέταρτη περίοδο, οι Πέισερς έφυγαν με τη νίκη 116-115. Ο ρούκι Άντριου Νέμπχαρντ με τρίποντο στην εκπνοή και ενώ είχε προηγηθεί επιθετικό ριμπάουντ του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον «σκότωσε» τους γηπεδούχους. Ο Άντονι Ντέιβις με 25, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 24 και ο Λεμπρόν Τζέιμς με 21 πόντους πάλεψαν για τους Λέικερς. Ο Χαλιμπέρτον είχε 24 πόντους, 14 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο ρούκι Μπένεντικτ Μάτουριν πρόσθεσε άλλους 23 πόντους.

Ένας «σεληνιασμένος» Κέβιν Ντουράντ πήρε στις πλάτες του τους Νετς και τους κουβάλησε στη νίκη με 109-102 επί των Μάτζικ. Ο KD είχε 45 πόντους με 19/24 σουτ (!), ενώ άλλους 20 πρόσθεσε ο Κάιρι Ίρβινγκ για το Μπρούκλιν που έφερε το ρεκόρ του σε ισορροπία, 11-11.

Οι Σανς διατηρούν το καλύτερο ρεκόρ στη Δύση (14-6), μετά την… άλωση του Σακραμέντο με 122-117. Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 44 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ για το Φίνιξ.

Οι Σέλτικς επιβεβαίωσαν πως είναι η πιο «καυτή» ομάδα στο ΝΒΑ διαλύοντας με 140-105 τους Χόρνετς. Ο Τζέισον Τέιτουμ συνέχισε τις MVP εμφανίσεις με 35 πόντους, ενώ ο Μάρκους Σμαρτ πρόσθεσε άλλους 22 μαζί με 15 ασίστ για τους πρωτοπόρους της λίγκας, που είχαν εκτός μάχης λόγω ενοχλήσεων στον αυχένα τον Τζέιλεν Μπράουν.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έκανε ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους, τους 29 στο πρώτο ημίχρονο, στη νίκη των Γουίζαρντς επί των Τίμπεργουλβς με 142-127. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο αποχώρησε με μάλλον μυϊκό πρόβλημα ο Καρλ-Άντονι Τάουνς για τη Μινεσότα.

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 7 από τους 30 πόντους του στο τελευταίο λεπτό και οι Σίξερς «λύγισαν» με 104-101 τους Χοκς. Ο Καμερουνέζος σέντερ είχε επίσης8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ανάμεσα στα οποία και ένα σε πάσα του Τρέι Γιανγκ στο 101-100.

Οι Μπουλς πέρασαν με 114-107 από την έδρα των Τζαζ, που συμπλήρωσαν οκτώ ήττες στα δέκα τελευταία ματς. Η άμυνα των Ράπτορς κράτησε τον Ντόνοβαν Μίτσελ σε season low 8 πόντων και οι «Καναδοί» νίκησαν 100-88 τους Καβαλίερς.

Ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 23 πόντους, 8 ασίστ και ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ στα 44’’ για τη νίκη των Πέλικανς επί των Θάντερ με 105-101. Οι Νάγκετς «καθάρισαν» με 129-113 τους Ρόκετς με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ του και με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 31 πόντους.