Ξύπνησε από τον... εφιάλτη η Σίτι και έσβησε το «όνειρο» της Τσέλτεναμ

Σάββατο, 23/1/2021 - 21:32

Όνειρο ήταν και πάει... Η Τσέλτεναμ προηγούνταν της Μάντσεστερ Σίτι μέχρι το 80ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα σοβαρεύτηκε και γλίτωσε το κάζο στο φινάλε (1-3), περνώντας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Καταλανός τεχνικός κατέβασε την ομάδα του με ένα κράμα βασικών και αναπληρωματικών απέναντι στην Τσέλτεναμ της 4ης κατηγορίας, ωστόσο οι παίκτες του ήταν φλύαροι και αναποτελεσματικοί στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Η ανωτερότητα της Σίτιήταν ξεκάθαρη, όπως όμως και η αστοχία τους. Τα λεπτά περνούσαν, αλλά φαινόταν θέμα χρόνου να βρουν το γκολ οι «σίτιζενς». Παρόλα αυτά την... πάτησαν στο 59ο λεπτό όταν ο Μέι μετά την ασίστ του Λόιντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες της Τσέλτεναμ είχαν βρει το γκολ, ο χρόνος περνούσε και ολοένα πλησίαζαν προς το... όνειρο και η Σίτι προς τον εφιάλτη! Ωστόσο, οι παίκτες του Γκουαρδιόλα φρόντισαν να αλλάξουν... πλευρό και να «ξυπνήσουν» τους αντιπάλους τους. Με το πόδι στο γκάζι για ένα τέταρτο, βρήκαν τρία γκολ, έφεραν τούμπα τον αγώνα και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Κανσέλο μοίρασε στο 81' το 1-1 στον Φόντεν, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Ζεσούς αξιοποίησε την ασίστ του Φερναντίνιο για την ανατροπή. Ο Φεράν Τόρες στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την δημιουργία του Γκουντογκάν, έβαλε την υπογραφή του στη νίκη-πρόκριση.