«Υγιεινός περίπατος» με Πάβλοβιτς για τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 30/7/2019 - 21:53

Με «δράστη» τρεις φορές φορές τον Πάβλοβιτς (13’, 25’ και 66’), ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 της Σουτγιέσκα και πέρασε άνετα στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές έκαναν τα απολύτως απαραίτητα στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ και σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Πάολο Τραμετζάνι εμφανίστηκε σαφώς καλύτερη και πιο βελτιωμένη από την περασμένη εβδομάδα και δείχνει ότι σιγά σιγά βρίσκει τα πατήματα της ενόψει της δύσκολης συνέχειας που έρχεται σε Ευρώπη αλλά και στις εγχώριες διοργανώσεις.

Να θυμίσουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει μια εκ των Καραμπάκ ή Ντάντολκ η οποίες διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους αύριο (31/07).

Το φιλμ της αναμέτρησης

Ο ΑΠΟΕΛ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της αναμέτρησης. Σκόρερ ο Πάβλοβιτς, ο οποίος προ κενής εστίας πλάσαρε και άνοιξε το σκορ. Προηγήθηκε προσπάθεια του Τάαμαρι, ο οποίος αρχικά έχασε την μπάλα, όμως οι Μαυροβούνιοι δεν απομάκρυναν σωστά και η μπάλα πήγε στον σκόρερ του ΑΠΟΕΛ.

α

Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του. Σκόρερ και πάλι ο Πάβλοβιτς, ο οποίος βγήκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε ιδανικά. Το μισό γκολ ανήκει στον Αλ-Τάαμαρι που τράβηξε πάνω του δύο παίκτες και με ωραία πάσα έβγαλε μόνο τον Σέρβο που δε λάθεψε.

Στο 28ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιάκολιτς, ο οποίος από πλάγια θέση σούταρε, όμως δεν βρήκε στόχο.

Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης. Η μπάλα στρώθηκε στο πόδι του Μάρουσιτς μετά από κόντρες με τον τελευταίο να πιάνει με τη μία το σουτ όμως η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ έχασε την πρώτη πολύ καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τάμαρι αρχικά με ατομική ενέργεια έκανε το σουτ το οποίο κόντραρε στους αμυνόμενους. Η μπάλα κατέληξε στον Μάτιτς ο οποίος έκανε το φαλτσαριστό σουτ αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα να σταματήσει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ έκανε το 3-0 και πάλι με τον Πάβλοβιτς ο οποίος έκανε χατ - τρικ. Αρχικά έκανε τη κεφαλιά μετά από σέντρα του Μιχαϊλοβιτς, η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο αμυντικό και ο Σέρβος με τακουνάκι και χωρίς καλή ισορροπία σκόραρε.

α

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 79ο λεπτό της ανανμέτρησης, ο Μπέζιακ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Έκανε το σουτ ο Άλεφ στις καθυστερήσεις με τον Γκίλγεν να πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση και στην συνέχεια της φάσης ο Τάμαρι σε κενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Ιορδανός αποχώρησε υποβασταζόμενος καθώς συγκρούστηκε με αντίπαλο αμυντικό.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Μπέλετς, Βούρος, Νικόλας Ιωάννου, Γιάκολις, Μιχαΐλοβιτς, Σάβιτς (Μερκής 76'), Γκέντσογλου (Άλεφ 78'), Μάτιτς, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Πάβλοβιτς (Μπέζιακ 71')

Σουτγιέσκα (Νίκολα Ρακόγεβιτς): Γκίλγεν, Σίγκερ, Νέντιτς, Κογιάσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Σόφρανατς, Μπουλάτοβιτς, Μπόζονιτς (Νίκολιτς 67'), Όσμαγιτς (Βλαϊσάβλεβιτς 72'), Μπουμπάνια, Μάρουσιτς (Τσέβκοβιτς 60')

α

O απόηχος της αναμέτρησης και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ο Αντρίγια Πάβλοβιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι με τη Σουτγιέσκα, καθώς σημείωσε χατ-τρικ.

Αυτό ήταν το δεύτερο χατ-τρικ του Σέρβου στην Ευρώπη, κάτι το οποίο είχε πετύχει ξανά με την Κοπεγχάγη. Δικαιολογημένα ο Σέρβος πήρε τη μπάλα του σημερινού αγώνα στο σπίτι για να την βάλει στη συλλογή του.