Υγιεινός περίπατος με «τεσσάρα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 11/9/2017 - 20:48

Υγιεινός περίπατος για την ΑΕΚ στο ΓΣΖ. Οι «κιτρινοπράσινοι» επικράτησαν άνετα του κάκιστου Ερμή με 0-4 και έκαναν το δυο στα δυο στο πρωτάθλημα. Τα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας πέτυχαν οι Τολμές δυο, Τρισκόφσκι και Μυτίδης.

Α΄ Ημίχρονο:

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε στην θέση του οδηγού.Στο ένατο λεπτό πανέξυπνη πάσα του Χέφελ στον Ακοράν που μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε ''γλυκιά'' σέντρα για το κεφάλι του Τολμές, που έκανε το 0-1.

Ο Ερμής που περιορίστηκε κυρίως σε παθητικό ρόλο είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με το σουτ του Άλεξ Κωνσταντίνου να χτυπά στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Πάμπλο.

Το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ ήταν καρμπόν με το πρώτο. Ξανά από τα αριστερά χτύπησε η ομάδα του Ιδιάκεθ, με τον Τέτε να βγάζει συστημένη σέντρα για το κεφάλι του Τολμές, που σαν σε προπόνηση διπλασίασε τα δικά του τέρματα και τα τέρματα των ''κιτρινοπράσινων''.

Το... πάρτι της ΑΕΚ, που ήταν... ευγενική προσφορά της άμυνας του Ερμή συνεχίστηκε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χέφελ εκτέλεσε κόρνερ, ο Τολμές πήρε μέσα στην περιοχή την κεφαλιά, η μπάλα αναπήδησε στο έδαφος χωρίς να υπάρχει αμυντικός των γηπεδούχων για να διώξει και κατέληξε ''λουκούμι'' στο κεφάλι του Τρισκόφσκι, που εξ επαφής νίκησε για τρίτη φορά τον Νόβακ. Ο Σκοπιανός μετά από καιρό βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Β΄ Ημίχρονο:

Μόλις στο 46΄ η ΑΕΚ βρήκε ευκαιρία για το 4-0 με τον Ακοράν, όμως το πλασέ του τελευταίου απέκρουσε ο Νόβακ. Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 65' με τον Μυτίδη ο οποίος  από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 67΄ ο Τρουγιόλς σούταρε όμως και πάλι ο Νόβακ ήταν σε ετοιμότητα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα χάσει τεράστια ευκαιρία .  Ο Τέτε μπήκε στην περιοχή, έκανε την σέντρα, ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά με τον Νόβακ να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Στο 73΄ όμως η ΑΕΚ δεν θα αστοχήσει και πάλι, αυτή την φορά ήταν η σειρά του Μυτίδη να χρηστεί σκόρερ μετά από συρτή μπαλιά του Τέτε.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το 5-0 με τον Ακοράν, όμως το πλασέ του απέκρουσαν πάνω στην γραμμή οι ποδοσφαιριστές του Ερμή.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Χέφελ, Μουρίγιο, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα (76' Κάσες), Ακοράν, Τέτε, Τρισκόφσκι (72' Τομάς), Φλοριάν (46' Μυτίδης)

Ερμής: Νόβακ, Σανδραβέλης, Αριστοτέλους (30' Εμεγκάρα), Ιμερέκοφ, Ζαχάρια, Φρίμπονγκ (59' Γουίκς), Ταραλίδης (30' Νταμσέφσκι), Μαρτίνιουκ, Κωνσταντίνου, Τσούμου, Γκονσάλβες