Ζαχίντ και Νατέλ τον οδηγούν εκ του ασφαλούς στην κορυφή (BINTEO)

Σάββατο, 5/1/2019 - 20:49

Ο ΑΠΟΕΛ έστω και με δυσκολία κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Μακάρειο επικρατώντας της Δόξας με 2-1. Ολα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε ο Ζαχίντ, ενώ ο Νατέλ έδωσε προβάδισμα δυο γκολ στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η αξιόμαχη Δόξα ήταν να μειώσει σε 2-1.

Οι πρωταθλητές με την νέα τους νίκη ενέβηκαν εκ νέου στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτο σουτ στον αγώνα στο 5΄ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι η μπάλα αρκετά έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει και πάλι με τον Νατέλ μετά από κάθετη πάσα του Βούρου, το σουτ όμως το Βραζιλιάνου κατέληξε έξω.

Στο 15΄ η Δόξα θα βρει την πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα με τον Ζατλ, ο οποίος έκανε πολύ όμορφη ενέργεια από τα αριστερά, έκανε το σουτ, όμως ο Βάτερμαν έδιωξε με τις γροθιές του.

Στο 19΄ ο Ζαχίντ έκανε το σουτ όμως έδιωξε ο Γκρεμλς με δυσκολία.

Δυσκολεύεται ο ΑΠΟΕΛ αφού δεν μπορεί να επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο. Μπορεί να κρατάει την μπάλα χωρίς όμως ουσία.

Στο 37΄ ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα αριστερά, έδιωξε με δυσκολία ο Γκρεμλς.

Β΄ ημίχρονο:

Με αργό τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο στο Μακάρειο. Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γκρεμλς.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να «λύσει» τον γόρδιο δεσμό και να να σκοράρει με τον Ζαχίντ. Μπάλογκ, Καζού και Ζαχίντ συνεργάστηκαν υποδειγματικά με τον τελευταίο με όμορφο πλασέ εντός περιοχής να νικάει τον Γκρεμσλ.

Τα επόμενα λεπτά οι πρωταθλητές κράτησαν μπάλα και προσπάθησαν να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό.

Στο 70΄ ο Γκρεμλς θα διώξει σε κόρνερ την «βολίδα» του Μπάλογκ από πλάγια. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ και μετά από όμορφο συνδυασμό ο Νατέλ βρέθηκε μπροστά από τον τερματοφύλακα της Δόξας, έκανε το σουτ όμως ο Γκρεμλς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 77΄ ο ΑΠΟΕΛ θα «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Βούρου, ο Νατέλ βγήκε από πλάγια δεξιά τετ-α-τετ με τον Γκρεμλς και με συρτό σουτ δεν αστόχησε δίνοντας ισχυρό προβάδισμα για την νίκη στην ομάδα του.

Στο 82΄ η Δόξα κατάφερε να μειώσει με τον Παβλόφ. Ολιγωρία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Παβλόφ από κοντά έσπρωξε την μπάλα με τον Παβλόφ από κοντά να πλασάρει και να νικάει τον Βάτερμαν δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο 85΄ ο ΑΠΟΕΛ θα φτάσει κοντά σε ένα τρίτο γκολ με τον Νατέλ, ο οποίος έκανε το πλασέ όμως ο Γκρεμσλ απέκρουσε με δυσκολία.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα έχει και δοκάρι με τον Νατέλ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην συνέχεια της φάσης ο Καζού έκανε το σουτ όμως ο Γκρεμσλ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 88΄ η Δόξα θα απειλήσει με τον Νελσίνιο, όμως ο Βάτερμαν έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Τίνκου, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (46' Παπαφώτης), Ζατλ, Παβλόφ, Άδωνη (68' Ευσταθίου), Σωτηρίου, Νελσίνιο, Παχίπης

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Νατέλ, Ντε Βινσέντι (84' Σόουζα), Ζαχίντ, Μπάλογκ (79' Εφραίμ)