Ζορίστηκε αλλά νίκησε και «βύθισε» την Καρμιώτισσα ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 15/3/2021 - 20:53

Ζορίστηκε αλλά... νίκησε!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Καρμιώτισσας στο ΓΣΠ, για την 3η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά άνοιξαν το σκορ με τον Γκάρνερ στο 71ο και ο Εντονγκαλά στην τελευταία φάση έγραψε το τελικό σκορ.

Το πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα των Πολεμιδιών, ωστόσο έφυγε με άδεια χέρια και βυθίστηκε περισσότερο στη βαθμολογία.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 7η θέση με 37 βαθμούς και την επόμενη (4η) αγωνιστική υποδέχεται την Παρασκευή (19/3, 19:00) τη Δόξα στο ΓΣΠ.

Από την άλλη η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην τελευταία θέση με 21 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (19/3, 16:30) φιλοξενεί τον Ερμή στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στο 2' η πρώτη τελική του ματς, με τον Εντονγκαλά να βγάζει κάθετη στον Κατσαντώνη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Κίττο, με τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας να αποκρούει το πλασέ του.

Έξι λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Ρέινολντς στον Ενσούε, ωστόσο ο Αναστασίου πήρε πίσω την απόφαση με τη χρήση του VAR.

0

Στο 24ο λεπτό, ο Γκάρνερ μπήκε περιοχή και βρέθηκε απέναντι στον Κίττο, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του, ενώ περίμενε δίπλα αμαρκάριστος ο Κατσαντώνης.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζαχίντ μέσα στην περιοχή κράτησε και έδωσε έξω στον Ενσούε, το πλασέ το οποίου βρήκε στο ορίζοντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στο 31' ο Ρομό δοκίμασε το πλασέ εκτός από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα έξω.

Εφτά λεπτά μετά, ο Εντονγκαλά έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γκάρνερ πήρε την κεφαλιά και ο Κίττος μάζεψε.

Στο 41ο λεπτό, Ο Κλωναρίδης δοκίμασε το σουτ από δεξιά έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Εντονγκαλά από αριστερά μπήκε περιοχή και από καλή θέση έστειλε με πλασέ τη μπάλα άουτ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Ζαχίντ από καλή θέση στην περιοχή δοκίμασε το πλασέ, με τον Χριστοφή να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Στο 46' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Ρομό να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τον Ουζόχο να αποκρούει δύσκολα.

Ένα λεπτό μετά ο Κλωναρίδης «απάντησε», με το δικό του σουτ να περνάει λίγο έξω.

Στο 51ο λεπτό, ο Εντονγκαλά έκανε τη σέντρα και η κεφαλιά του Γκάρνερ πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ενσούε δοκίμασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 54' ο Ρομό έπιασε ένα εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση, έξω από την περιοχή, με τον Ουζόχο να εκτινάσσεται και να αποκρούει σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά μετά, ο Σάσι δοκίμασε σουτ από πλάγια θέση αριστερά με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 71ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κλωναρίδης από αριστερά έκανε τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Γκάρνερ με γυριστό σουτ με τη μια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπεν Σαχάρ σκόραρε με το κεφάλι, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR για φάουλ του Γκάρνερ.

2

Στις καθυστερήσεις ο Κίττος ανέβηκε για ένα φάουλ, ο ΑΠΟΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Εντονγκαλά να κλέψει και σε κενή εστία να κάνει το 2-0.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσουέ, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα, Σατσιάς (59′ Μπεν Σαχάρ), Ζαχίντ (84′ Σιέλης), Κλωναρίδης (85′ Γαβριήλ), Κατσαντώνης (53′ Λουντέμο), Εντονγκαλά, Γκάρνερ (84′ Noύχιου).

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Κίττος, Στυλιανού (46′ Μπαράνοφ), Χριστοφή, Πέρεζ, Ευσταθίου, Ρέινολντς (89′ Χέρσκοβιτς), Χρίστου, Μ. Σάσι (68′ Παχίπης), Ι. Σάσι, Χατζηβασίλης, Ρομό.

9

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Είναι σημαντικό που κερδίσαμε στην έδρα μας χωρίς να δεχθούμε τέρμα. Καθυστερήσαμε πολύ να σκοράρουμε γιατί είχαμε πολλές ευκαιρίες και προϋποθέσεις. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό και φθάσαμε στο 71’ να σκοράρουμε. Δυστυχώς δεν μπορούμε να χαρούμε τη νίκη. Ο Γιάννης θα μπει χειρουργείο και είναι το τρίτο χειρουργείο από τότε που ήρθα. Δυστυχώς χάνουμε ένα παιδί που θα μας έδινε δυναμική και βοήθεια. Ελπίζω να επιστρέψει σύντομα».

Για το κεντρικό αμυντικό δίδυμο Βινίσιους – Σάντος και το μηδέν παθητικό: «Είναι σημαντικό να μην δέχεσαι τέρμα και να κερδίζεις ευκολότερα. Είμαστε ΑΠΟΕΛ λογικό να μην δέχεσαι γκολ. Αυτό θέλουμε να γίνεται και στη συνέχεια».

Για τους Ανουάρ και Ντε Βινσέντι: «Είναι τραυματίες και αξιολογούνται καθημερινά. Είναι δύσκολο να προλάβουν το επόμενο παιχνίδι».

Γιαννάκης Ποντικός (Καρμιώτισσα): «Συγχαρητήρια στον ΑΠΟΕΛ για τη νίκη στο τέλος της μέρας μπορεί και να ήταν δίκαιη. Ήρθαμε εδώ μετά από μια δύσκολη βδομάδα για να κάνουμε ένα καλό και αξιοπρεπές παιχνίδι και να πάρουμε κέρδος. Τον ΑΠΟΕΛ είχε ανεβασμένο ηθικό μετά την πρόκριση επί της Ομόνοιας. Στο πρώτο μέρος περάσαμε δύσκολες στιγμές όμως κοντρολάραμε το παιχνίδι και είχαμε και εμείς μια καλή ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος λειτουργήσαμε καλύτερα και αναγκάσαμε τον ΑΠΟΕΛ σε βεβιασμένα λάθη. Εμείς στην κόντρα προσπαθήσαμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Δεχθήκαμε γκολ σε ανύποπτο χρόνο. Σήμερα δείξαμε ότι η Καρμιώτισσα είναι μια καλή ομάδα και σκεφτόμαστε από τώρα το παιχνίδι με τον Ερμή. Υπάρχουν ακόμα πολλά παιχνίδια για να κάνουμε νικηφόρα αποτελέσματα. Πάνω από όλα θέλουμε να είμαστε αξιοπρεπείς και να κερδίζουμε τον σεβασμό του κόσμου».

Ντιεμερσί Εντονγκαλά (ΑΠΟΕΛ): «Αξίζαμε το αποτέλεσμα και πιστεύω πως θα μπορούσαμε και καλύτερα. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες και δεν είχαμε καλές τελικές προσπάθειες αλλά το σημαντικό είναι να συνεχίσουμε να κερδίζουμε και να χτίζουμε αυτοπεποίθηση».

Αν υπήρχε κούραση και μετά τον αγώνα μεσοβδόμαδα: «Ήρθε κάπως η κόπωση σήμερα όμως ασφαλώς αυτό το παιχνίδι κανονικά θα έπρεπε να το κερδίσουμε με τέσσερα ή πέντε μηδέν. Η ουσία πάντως είναι πως ήρθε η νίκη παρά τις πολλές ευκαιρίες που χάσαμε».