Ζορίστηκε αλλά νίκησε και έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 24/2/2021 - 17:51

Νίκησε και έχει τον πρώτο λόγο!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-2 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Η «Κυρία» δυσκολεύτηκε αρκετά ωστόσο κατάφερε να πάρει το ζητούμενο και βρίσκεται πλέον «αγκαλιά» με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το σκορ άνοιξε ο Μίχα στο 20ο λεπτό, ωστόσο η ομάδα των Πολεμιδιών δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Χέρκοβιτς στο 61'.

Εκεί όπου έδειχνε να μένει στην ισοπαλία, τελικά η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε εκ νέου προβάδισμα με αυτογκόλ του Στυλιανού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και έτσι πήρε το προβάδισμα.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (10/3, 18:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο 12' η πρώτη τελική του ματς, με τον Καλτσά να εκτελεί το κόρνερ, τον Χριστοφή να κάνει το σουτ και να στέλενι τη μπάλα έξω.

Οκτώ λεπτά μετά η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Νταουσβίλι με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Χριστοφή, αυτός έδωσε έξω στην περιοχή για τον Μίχα που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, στις καθυστερήσεις, ο Μανιάς σέντραρε από αριστερά, ο Καλτσάς έπιασε την κεφαλιά και ο Κίττος μπλόκαρε.

Στο 56' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Αμπαρτζουμιάν να κάνει παράλληλη σέντρα από δεξιά και τον Χριστοφή σε κενή εστία να στέλνει τη μπάλα με προβολή πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Σάσι δοκίμασε το σουτ, ο Τζούρ απέκρουσε και ο Χέρκοβιτς από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

2

Στο 64ο λεπτό ο Μίχα δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βργκοτς με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 80' Κβιλιτάια και Χριστοφή έπαιξαν το 1-2, ο πρώτος έστρωσε δεξιά για τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ και ο Κίττος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ανόρθωση κατάφερε να σκοράρει ξανά. Ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Στυλιανού και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

3

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Κίττος, Χριστοφή, Μπαράνοφ, Εντέν (77′ Μπαργκάν), Νεοφύτου (5′ Στυλιανού), Χρίστου, Νουάρτε, Ρέινολτς, Μ.Σάσι (46′ Ι. Σάσι), Χατζηβασίλης, Ρόμο.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Ρισβάνης (46′ Βργκοτς), Μαργκάσα (68′ Κορέια), Νταουσβίλι, Μπουσουλάτζιτς, Μίχα, Καλτσάς (46′ Αμπαρτζουμιάν), , Χριστοφή, Μανιάς (62′ Κβιλιτάια).

00

Γιαννάκης Ποντικός (Καρμιώτισσα): «Οι ποδοσφαιριστές μου αξίζουν συγχαρητήρια γιατί μετά το ματς με την Νέα Σαλαμίνα έκαναν υπερπροσπάθεια. Το ματς κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Προσπαθήσαμε να προσαρμοστούμε σε ένα διαφορετικό παιχνίδι. Καθυστερήσαμε να εφαρμόσουμε αυτό που θέλαμε. Δεχθήκαμε γκολ που μπορούσαμε να μην δεχθούμε, ισοφαρίσαμε και το παιχνίδι το χάσαμε από μια άτυχη στιγμή. Το αποτέλεσμα μας δίνει την δυνατότητα να κάνουμε κάτι καλό στο δεύτερο ματς. Σκεφτόμαστε ήδη το ματς με την Πάφο. Έχουμε υποχρέωση απέναντι στο σωματείο και τους εαυτούς μας. Θέλουμε να νικήσουμε και να μην είμαστε κομπάρσοι. Χρησιμοποιήσαμε έναν τερματοφύλακα 18 ετών γιατί έχουμε τραυματίες. Ο μικρός αξίζει συγχαρητήρια και το μέλλον του ανήκει. Στην τελευταία φάση θα μπορούσε να αποβληθεί ο τερματοφύλακας μας. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια μετεγγραφή τερματοφύλακα για να προστατέψουμε και τον Κίττο. Θα αγωνιστούμε για το σωματείο με αξιοπρέπεια».