Ζόρντι Γκόμεθ: Ο... ζωγράφος Καταλανός αρχηγός της Ομόνοιας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 7/2/2022 - 08:31

Ο σοβαρός τραυματισμός του Ζόρντι Γκόμεθ έσκασε σαν... βόμβα στις τάξεις των φίλων της Ομόνοιας. Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση των «πρασίνων» ο ποδοσφαιριστής υπέστη ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού συνδέσμου, πράγμα που σημαίνει πως δε θα μπορέσει να αγωνιστεί ξανά τη φετινή περίοδο.

Ο Ισπανός αρχηγός της Ομόνοιας διανύει τους τελευταίους μήνες του συμβολαίου του (λήγει τον Μάη του 2022) με την ομάδα και δεδομένου ότι βαδίζει στο 36ο έτος της ηλικίας (τον Μάη, 37) του δεν είναι σίγουρο πως θα ανανεωθεί η συνεργασία των δύο πλευρών, τουλάχιστον ως ποδοσφαιριστής.

Ο Γκόμεθ ανακοινώθηκε στην Ομόνοια στις 17 Αυγούστου 2018 και ήταν εκ των πρώτων μεταγραφών στην εποχή του Σταύρου Παπασταύρου στην ομάδα. Μάλιστα, όπως αποδείχτηκε θα αποτελούσε μια σπουδαία προσθήκη στο ρόστερ των «πρασίνων» για την μετέπειτα ιστορία της.

Μετά από 3.5 χρόνια παρουσίας στο «Ηλίας Πούλλος», ο Καταλανός έχει μετρήσει 122 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις με το τριφύλλι στο στήθος, πανηγυρίζοντας 17 γκολ. Με την Ομόνοια αναδείχτηκε πρωταθλητής τη σεζόν 2020/21, κατέκτησε το Super Cup του 2021 και συμμετείχε στους ομίλους του Europa League και Conference League.

Τα γκολ... ορόσημο

Εκ των 17 γκολ που πέτυχε ο Γκόμεθ με τη φανέλα της Ομόνοιας, τα τρία μπορούν να χαρακτηριστούν ως ορόσημα. Πρώτο χρονικά ήταν το γκολ επί του ΑΠΟΕΛ στις 16 Δεκεμβρίου 2018, όταν είχε νικήσει τον Βάτερμαν από τα 30 και πλέον μέτρα, δίνοντας προβάδισμα στους «πράσινους» στο ντέρμπι αιωνίων.

Ακολουθεί το γκολ κόντρα στην Αϊντχόφεν στο ΓΣΠ στις 29 Οκτωβρίου 2020 για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γκόμεθ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 56 μέτρα. Γκολ το οποίο πέρασε στην ιστορία της διοργάνωσης ως το γκολ που επιτεύχθηκε από τη μεγαλύτερη απόσταση.

Το τρίτο γκολ... ορόσημο για τον Γκόμεθ με τους «πράσινους» ήρθε τη φετινή σεζόν και πάλι σε ευρωπαϊκό παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, στις 25 Νοεμβρίου 2021 στο Μπακού για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League κόντρα στην Καραμπάχ, ο αρχηγός της Ομόνοιας ισοφάρισε σε 2-2 στο 90ο λεπτό και πάλι με γκολ από το κέντρο του γηπέδου.