Κύπρος

"Κακώς γύρισα το χέρι μου" λέει ο καθηγητής που χαστούκισε μαθήτρια (ΒΙΝΤΕΟ)

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

Μετανιωμένος για το χαστούκι στη μαθήτρια ο καθηγητής από τη Λεμεσό, στον απόηχο των αντιδράσεων μετά και το βίντεο που είδε το φως της δημοσιότητας.

Καλεί όμως άπαντες να μην κρίνουν από ένα βίντεο πέντε δευτερολέπτων, όταν δεν ξέρουν τι προηγήθηκε.

Δήλωση καθηγητή
"Άνοιξα την αίθουσα προβολών και περίμενα τα παιδιά. Ήρθαν μερικοί προς το τέλος της ομάδας και κουβαλούσαν μια οθόνη τηλεόρασης. Τους λέω, έτσι στα κυπριακά, «Μα τι είναι αυτό το πράγμα που φέρνετε?» Ήταν δύο-τρείς. Άλλοι τραβούσαν από εκεί, άλλοι από την άλλη, δεν θυμάμαι εγώ ακριβώς πάνω στον χαμό της όγδοης περιόδου και το τονίζω, της όγδοης περιόδου. Η συγκεκριμένη τραβούσε επίμονα και εγώ στην προσπάθεια μου να την αποσπάσω από τα χέρια τους την οθόνη, κακώς, όπως όλοι θα αναγνωρίσουμε και εγώ, κακώς, που λέμε στα κυπριακά, γύρισα το χέρι μου για να την αποτρέψω από το να τραβά. Αυτή επίμονα συνέχιζε και της λέω «Θα σου δώσω και άλλες.» Έτσι το θυμάμαι το γεγονός".

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Την απομάκρυνση του καθηγητή που χαστούκισε μαθήτρια ζητούν γονείς (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο καθηγητής δεν αποκλείει να έγινε και εσκεμμένα η λήψη του βίντεο…

Δήλωση καθηγητή
"Μπορεί να ήταν και εσκεμμένο, στημένο για να τραβήξουν το βίντεο, γιατί αυτή η τάξη είναι γνωστή, δεν είναι μόνο εγώ. Η συμπεριφορά της και οι εκφράσεις που χρησιμοποιεί απέναντι μας πολλές φορές είναι απρεπέστατες."

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του, οι γονείς ήταν υποστηρικτικοί προς το πρόσωπο του…

Δήλωση καθηγητή
Πόση πολλή κατανόηση έδειξαν οι γονείς. Και οι δύο γονείς ήταν υποστηρικτικοί προς εμένα απόλυτα, γιατί ξέρουν το παιδί τους ότι έχει αυτή τη συμπεριφορά και με ευχαρίστησαν και για την υπομονή που έδειξα.

Είναι κρίμα και άδικο όπως τονίζει, μερικοί μαθητές να εκμεταλλεύονται την υπομονή που δείχνουν οι εκπαιδευτικοί, η οποία υπομονή,  όπως τονίζει, έχει και τα όρια της. Ζητά όμως συγνώμη για την εξάντληση της δικής του υπομονής εκείνη τη στιγμή….

Δήλωση καθηγητή
Η ευγένεια, η καλοσύνη, η αγάπη που τους δείχνουμε πάντα και καμία φορά δυστυχώς την εκμεταλλεύονται. Η λεπτή ισορροπία είναι εκεί που έρχεται η κούραση της ημέρας και η επιμονή κάποιων να προσπαθούν, διότι δεν θέλουν να κάνουν μάθημα και δεν βγάζουν ούτε βιβλίο και εμείς έχουμε μόνο μία διέξοδο παρακαλώ. Ποια? Να κάνουμε καταγγελία, καταγγελία γραπτή. Μα πόσες καταγγελίες να κάνουμε? Πρέπει να αντέξεις μέχρι πτώσης.

Όταν ρωτήθηκε για την υπομονή που χρειάζεται να έχει ένας καθηγητής, μας απάντησε «πρέπει να αντέξεις μέχρι τελικής πτώσης… »

Δείτε όσα δήλωσε στην κάμερα του Alpha, και στον δημοσιογράφο Γιώργο Χρυσάνθου

Επόμενο άρθρο

Την απομάκρυνση του καθηγητή που χαστούκισε μαθήτρια ζητούν γονείς (ΒΙΝΤΕΟ)

Έρευνα για το περιστατικό ξυλοδαρμού διέταξε ο Υπουργός Παιδείας
15/05/2019 - 20:24

ΣχετικέςΕιδήσεις

Βουλευτής στην Κένυα φέρεται να χαστούκισε γυναίκα συνάδελφο του και συνελήφθη

"Είμαστε όλοι μέλη του κοινοβουλίου...δεν είμαστε κάτι λιγότερο από αυτούς"
13/06/2019 - 23:04

Για μια ακόμα φορά ζήσαμε προσπάθειες διαπόμπευσης, λένε οι εκπαιδευτικοί

Πως σχολιάζει η ΟΕΛΜΕΚ την υπόθεση της 13χρονης μαθήτριας που έμεινε ανεξεταστέα
09/06/2019 - 13:17

Κατά...λάθος ανεξεταστέα η μαθήτρια με Σύνδρομο Down (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι δηλώνει η μητέρα της 14χρονης στον Alpha για τις δυνατότητες της κόρης της
07/06/2019 - 20:49

Υπ. Παιδείας: Καλεί τον καθηγητικό σύλλογο να δείξει επιείκεια στην 13χρονη

Πώς έλαβαν την απόφαση να αφήσουν ανεξεταστέα τη μαθήτρια με σύνδρομο Down
07/06/2019 - 16:29

Έρευνα για την 13χρονη μαθήτρια με σύνδρομο Down που έμεινε ανεξεταστέα

Tις εγκυκλίους και οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας υποδεικνύει ο Κώστας Χαμπιαούρης
07/06/2019 - 10:32

Κατήγγειλε ότι την παρενόχλησε ο διευθυντής και την έκαψαν ζωντανή (ΦΩΤΟ)

Ομολόγησε ότι οργάνωσε τη δολοφονία από την φυλακή όταν αρνήθηκε να αποσύρει την κατηγορία
29/05/2019 - 15:23

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χειροπέδες σε δύο άτομα για υπόθεση απαίτησης περιουσίας με απειλές

Τέθηκαν υπό κράτηση για διευκόλυνση των ανακρίσεων της Αστυνομίας

Καιρός: Στους 40 βαθμούς Κελσίου ανεβαίνει ο υδράργυρος (ΦΩΤΟ)

Κίτρινη προειδοποίηση για υψηλές θερμοκρασίες από τη Μετεωρολογική Υπηρεσία

Σύλληψη 22χρονου για κλοπή μοτοσικλέτας στην Πάφο

Η κλοπή της μοτοσικλέτας καταγγέλθηκε τον Απρίλιο του 2018 από τον ιδιοκτήτη της
Ελλάδα

Ψήφο εμπιστοσύνης με πλειοψηφία 158 Βουλευτών πήρε η Ελληνική Κυβέρνηση

Τα πρώτα τρία νομοσχέδια που αφορούν στο επιτελικό κράτος θα κατατεθούν τις επόμενες μέρες

Xειροπέδες σε 64χρονο για την πυρκαγιά στα Μέγαρα

Ύποπτος για την φωτιά που κινητοποίησε την Πυροσβεστική Υπηρεσία

Άφησαν λουλούδια στη θάλασσα για τα θύματα της φονικής πυρκαγιάς στο Μάτι (ΦΩΤΟ)

Στο μνημόσυνο, άνθρωποι που έζησαν από κοντά τον εφιάλτη της 23ης Ιουλίου 2018
Διεθνή

Στη μάχη με τις φλόγες η Πορτογαλία σε μεγάλη δασική πυρκαγιά κοντά στη Λισαβόνα

Στον αγώνα κατάσβεσης βρίσκονται 1.300 πυροσβέστες με 318 οχήματα και 17 αεροσκάφη

Βρέθηκε ναυάγιο ενός γαλλικού υποβρυχίου, μισό αιώνα μετά την εξαφάνισή του

λα αυτά τα χρόνια, το υποβρύχιο βρισκόταν σε βάθος 2.370 μέτρων

Νέο κύμα καύσωνα θα πλήξει την Ευρώπη τις επόμενες ημέρες

Στους 40 βαθμούς Κελσίου Παρίσι, Ρώμη και Βρανδεμβούργο και άλλες ευρωπαϊκές πόλεις

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 23/07/2019 - 07:3060' ΕΛΛΑΔΑ