Κύπρος

"Μπαμπά μου έφυγες σαν την αστραπή... μια λάμψη και τέλος"

11 Ιουλίου 2011…
Φονική έκρηξη στο Μαρί. Η χειρότερη τραγωδία στην Κύπρο, μετά την τουρκική εισβολή.
13 οικογένειες ντύνονται στα μαύρα…

Έχασαν πατέρες, γιους, αδερφούς, συζύγους, εγγονούς… Έχασαν τα στηρίγματά τους, τους ανθρώπους τους. Και τους έχασαν άδικα. Ακόμα και σήμερα τους τρώει μέσα τους. Ρωτάνε «Γιατί;». Και θα ρωτούν για πάντα. Γιατί έφυγαν τόσο άδικα;

Η σημερινή ημέρα, μοιάζει ατελείωτη για την Ηλιάνα Κλεάνθους, την κόρη του Ανθυπασπιστή Κλεάνθη Κλεάνθους που έχασε τη ζωή του εν ώρα καθήκοντος, κατά τη φονική έκρηξη στο Μαρί.

Η Ηλιάνα 8 χρόνια μετά θυμάται… Γράφει για τον πατέρα της… Αναπολεί τις στιγμές που πρόλαβε να περάσει μαζί του και εκφράζει την αδικία που νιώθει μέσα της, που στερήθηκε τον πατέρα της. Μοιράζεται τις σκέψεις της για τον Κλεάνθη, τον μπαμπά της που έφυγε τόσο νωρίς και τόσο άδικα.
 

Έφυγες τόσο γρήγορα χωρίς να καταλάβουμε την στιγμή, χωρίς να μπορούμε να κάνουμε τίποτα.. Έφυγες και μας άφησες μια ψυχή γεμάτη αναμνήσεις σαν να είσαι εδώ, σαν να υπάρχεις κάθε στιγμή και κάθε λεπτό.. Κάθε μέρα έρχεσαι στο μυαλό, στην σκέψη μου σαν να είσαι εδώ και αναρωτιέμαι γιατί! Γιατί δεν έχει λογική όλο αυτό! Δεν πονάει σήμερα λίγο πιο πολύ, γιατί δεν μπορεί να πονέσει πιο πολύ..

Ήσουν ατίθαση ψυχή, καθάρια, γεμάτη χαρά, αγάπη και δύναμη. Ήρθες σαν τον άνεμο έκανες το πέρασμα σου στην ζωή σαν χείμαρρος και την ύπαρξη σου αξέχαστη.. Δεν ξέρω τι είναι για τους άντρες ο πατέρας τους. Μπορώ να σου πω όμως τι είναι για μια γυναίκα.

Είναι η ισορροπία της, είναι η ασφάλεια και η δύναμή της. Ξέρει πως το «σ’αγαπώ» θα το ακούσει σπάνια, ίσως και ποτέ. Θα το νιώθει όμως κάθε μέρα, κάθε στιγμή.. Είναι ο από μηχανής θεός της που δεν χρειάζεται να επικαλεστεί. Είναι εκείνος που ένα μεσημέρι του Ιούλη, θα της πουν ότι «έφυγε» και το μόνο που θα μπορέσει να πει είναι «όχι ακόμα». Ποτέ δεν θα είναι έτοιμη να τον αποχωριστεί... Μου λείπεις πολύ..

Έφυγες και σιώπησες.. και η σιωπή σου είναι τόσο δυνατή που κάνει κρότο, τόσο μεγάλο που αντηχεί αβάσταχτος, γεμάτος πόνο, λύπη και γιατί…. Μπαμπά μου έφυγες σαν την αστραπή….μια λάμψη και τέλος !!!

Επόμενο άρθρο

Ιδού τα τέλη περιαγωγής μεταξύ ελεύθερων και κατεχόμενων περιοχών

Bήμα προς βήμα η διαδικασία για να έχετε επικοινωνία με δίκτυα των κατεχομένων
11/07/2019 - 17:19

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τιμούν τη μνήμη των 13 θυμάτων 8 χρόνια μετά τη φονική έκρηξη στο Μαρί (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρισάγιο στο εκκλησάκι που ανεγέρθηκε στο χώρο της έκρηξης στη Ναυτική Βάση
11/07/2019 - 08:26

Έτσι αποτύπωσαν οι κυπριακές εφημερίδες τη φονική έκρηξη στο Μαρί (ΦΩΤΟ)

Τα πρωτοσέλιδα του ημερήσιου Τύπου 24 ώρες μετά την τραγωδία που έπληξε την Κύπρο
11/07/2019 - 07:10

Δευτέρα, 11 Ιουλίου 2011 και ώρα 05:50 (3D ΒΙΝΤΕΟ)

Τα γεγονότα από την πρώτη λάμψη μέχρι τη μεγάλη τραγωδία, σε τρισδιάστατη απεικόνιση
11/07/2019 - 05:50

Οκτώ χρόνια από τη φονική έκρηξη στο Μαρί και τη θυσία Ιωαννίδη και Κλεάνθους

Ρίγη συγκίνησης στο ετήσιο μνημόσυνο των Ηρώων
07/07/2019 - 11:42

Κάτια & Ηλιάνα Κλεάνθους: Επτά χρόνια μετά την τραγωδία στο Μαρί (ΒΙΝΤΕΟ)

Ανοίγουν το σπίτι τους στο Alphanews.live και θυμούνται το μαύρο ξημέρωμα της 11ης Ιουλίου
11/07/2018 - 20:26

Κάτια και Ηλιάνα Κλεάνθους: Το μαύρο πρωινό που άλλαξε τις ζωές τους... (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα "γιατί" που βασανίζουν μέχρι σήμερα τη σύζυγο και την κόρη του ήρωα Ανθυπασπιστή
11/07/2018 - 05:46

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χειροπέδες σε 64χρονο για υπόθεση παιδικής πορνογραφίας

Μιλούσε σε δωμάτια επικοινωνίας με σκοπό τη σεξουαλική κακοποίηση παιδιών
Ελλάδα

Σοκάρουν οι λεπτομέρειες για την άγρια δολοφονία τουρίστα στην Κρήτη

Ο ισχυρισμός της γυναίκας του και το αντικείμενο που επέφερε τον θάνατο του Γάλλου

Νεκρός ο γιος γνωστού επιχειρηματία μετά από τροχαίο ατύχημα

Ο 23χρονος ξέφυγε από την πορεία του και «καρφώθηκε» σε στύλο της ΔΕΗ

Οδοιπορικό στο Μάτι: 365 μέρες από την μεγάλη τραγωδία (ΒΙΝΤΕΟ)

Η φονική πυρκαγιά άφησε πίσω της 102 θύματα και 58 εγκαυματίες
Διεθνή

Ισχυρή απάντηση και κυρώσεις για τους S-400 στην Τουρκία ζητεί ο Μενέντεζ

Απογοήτευση εκφράζουν οι Δημοκρατικοί για τη στάση που τηρεί ο Τραμπ

"Οι ΗΠΑ υπονομεύουν την παγκόσμια στρατηγική σταθερότητα" λέει το ΥΠΑΜ της Κίνας

Το Στέιτ Ντιπάρτμεντ ενέκρινε πρόσφατα την πιθανή πώληση όπλων αξίας 2,2 δις δολαρίων

tv news

Οι «24 ΩΡΕΣ» μεταβαίνουν στο Μάτι Αττικής, ένα χρόνο μετά την πύρινη τραγωδία

Μαρτυρίες, εικόνες και αποκαλύψεις που θα συγκλονίσουν, εκτάκτως το Σάββατο 27 Ιουλίου
Alpha TV Κύπρου

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 24/07/2019 - 11:00ALPHA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ